Krakula.pl - Odznaczenia dla krakowskich medyków. W środę otrzymają medale 30-lecia odrodzonego samorządu

28.06.2021 10:23

Odznaczenia dla krakowskich medyków. W środę otrzymają medale 30-lecia odrodzonego samorządu

Fot. kraków.pl.
  • Choć to na zeszły rok przypadła 30 rocznica odrodzenia samorządu terytorialnego, pandemia uniemożliwiła przeprowadzenie jakichkolwiek obchodów.
  • W związku z poprawiającą się sytuacją epidemiologiczną podjęto decyzję o organizacji uroczystości, na której zostaną wręczone pamiątkowe medale. Pierwsze odznaczenie trafi do medyków jako wyraz podziwu i szacunku za ich walkę z pandemią.

Medale 30-lecia odrodzonego samorządu

Decyzję o przyznaniu tych szczególnych wyróżnień Rada Miasta Krakowa podjęła już na początku zeszłego roku, na wniosek przewodniczącego Dominika Jaśkowca. Trzydziestolecie odrodzenia samorządu to bardzo ważna rocznica – rocznica odzyskania przez Polaków wpływu na losy ich małych ojczyzn. Z tego właśnie powodu powinniśmy ją uczcić. Odbudowa struktur samorządu rozpoczęła się od wolnych wyborów do Rady Miasta Krakowa, chcemy podkreślić i pokazać jej 30-letni dorobek, a jednocześnie uhonorować osoby i instytucje, które samorząd lokalny wspierały tłumaczył wówczas Dominik Jaśkowiec. W związku z tym wybito pamiątkowe medale 30-lecia ze srebrzonego brązu. Znajduje się na nich herb Krakowa zwieńczony wstęgami oraz symboliczne daty 1990-2020.

Do kogo trafią odznaczenia?

Medale 30-lecia odrodzonego samorządu w pierwszej kolejności trafią do krakowskich medyków. Takie same, pamiątkowe odznaki otrzyma zatem 70 pracowników służby zdrowia. Są to osoby, które wykazały się szczególnym zaangażowaniem w ochronę zdrowia i życia w czasie ostatniego roku. Wyszedłem z inicjatywą i skierowałem pisma do placówek służby zdrowia, które są zaangażowane w walkę z pandemią w Krakowie, aby wskazały cichych bohaterów ostatnich dni – medyków: pielęgniarki, ratowników, lekarzy. Niewiele wiemy o wysiłku tych ludzi, którzy są naszymi bohaterami. Jako mieszkańcy Krakowa bardzo dużo im zawdzięczamy. Chciałem wydobyć ich heroiczną pracę na światło dzienne i uczcić – podsumował Dominik Jaśkowiec. Medale zostaną uroczyście wręczone 30.06 podczas sesji RMK. 

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie