Krakula.pl - Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie pozwolą ocalić… tradycje od zapomnienia?

17.08.2021 06:50

Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie pozwolą ocalić… tradycje od zapomnienia?

fot. IMAGO Centrum Sztuki Ludowej, https://www.facebook.com/imago.tsl/.
  • W miniony weekend na Rynku Głównym w Krakowie rozpoczęły się 45 Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej. Potrwają do 29 sierpnia. 
  • Podczas wydarzenia zaprezentowane zostanie rękodzieło, twórczość muzyczna oraz tradycyjna kuchnia krajów Europy Środkowo-Wschodniej takich jak Polska, Węgry czy Ukraina.

Czym wyróżniają się Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie?

Wydarzenie to od lat cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów. Na płycie rynku, w pobliżu Wieży Ratuszowej już w piątek stanęła infrastruktura umożliwiająca prezentację rękodzieła oraz występów muzycznych. Na kiermaszu będzie można  obejrzeć i kupić typowe dla danego regionu produkty: drewniane rzeźby z Podhala, rękodzieło łemkowskie, łowickie wycinanki, makramy ze sznurka, biżuterię z bursztynem, wyroby z koronki czy tradycyjne malarstwo. W czasie targów odbędą się również liczne występy artystów oraz zespołów ze Słowacji, Węgier i Ukrainy. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie zakończy natomiast Dzień Nowej Huty.

Jaka jest idea?

Na stronie IMAGO Centrum Sztuki Ludowej można przeczytać, że jest to wydarzenie o bogatej tradycji oraz silnej i ugruntowanej marce, którego początki sięgają lat 70-tych XX wieku. Pierwsze Targi Sztuki Ludowej zorganizowane zostały w 1973 roku przez CEPELIĘ, której idei jesteśmy kontynuatorami i partnerami. Jego celem jest ratowanie od zapomnienia sztuki ludowej oraz rozpowszechnianie wśród mieszkańców folkloru. 

Partnerami wydarzenia są Konsulat Generalny Węgier, Republiki Słowackiej oraz Ukrainy w Krakowie. Wszystkie atrakcje dostępne są bezpłatnie, lecz organizator zastrzega możliwość zmiany planu wydarzeń ze względu na warunki atmosferyczne lub zaostrzenie przepisów covidowych. 

Tegoroczny sezon wakacyjny pozwala krakowianom na powrót do rzeczywistości sprzed pandemii koronawirusa. Możliwość organizowania wydarzeń plenerowych sprawiła, że centrum miasta znów tętni życiem. Targi Sztuki Ludowej w Krakowie to nie jedyna trwająca obecnie impreza. Równolegle na Małym Rynku odbywa się XIX Festiwal Pierogów, a w Parku im H. Jordana Kraków Culture Summer. Każde z wydarzeń cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców. 

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie