Krakula.pl - Mieszkańcy Krakowa zdecydują, gdzie powstaną place zabaw bez barier

25.06.2021 08:14

Mieszkańcy Krakowa zdecydują, gdzie powstaną place zabaw bez barier

  • Kraków dokłada starań, by stać się miejscem dostępnym i przyjaznym dla wszystkich mieszkańców. Inicjatyw skierowanych do osób z niepełnosprawnościami jest wiele. Jedną z nich jest np. akcja Kraków bez barier
  • Tym razem pod uwagę wzięto place zabaw oraz miejskie strefy dla najmłodszych. Władze miasta i Zarząd Zieleni Miejskiej postanowiły przeprowadzić konsultacje społeczne.
  • Pierwsze spotkanie w tym celu odbyło się w trybie zdalnym 14.06. Natomiast drugie zaplanowano na 28.06.

Place zabaw bez barier – co powinno się zmienić?

Choć w mieście powstaje coraz więcej bardzo atrakcyjnych miejsc przeznaczonych dla najmłodszych, okazuje się, że niewiele z nich może pełnić funkcję integracyjną. Ich lokalizacja, sposób zaprojektowania oraz wykorzystane urządzenia wielokrotnie sprawiają, że stają się one niedostępne dla dzieci z niepełnoprawnością ruchową lub spektrum autyzmu. Dlatego miasto postanowiło wyjść naprzeciw ich potrzebom, unowocześniając ogródki jordanowskie oraz inne przeznaczone do zabawy skwery. Do pierwszych  konsultacji zaproszono wszystkich chętnych mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami, nauczycieli oraz psychologów. Dzięki własnemu doświadczeniu będą oni mogli podsunąć najlepsze rozwiązania.

Okazuje się, że problematyczna jest nie tylko niewielka ilość sprzętów do zabawy dla dzieci z niepełnosprawnością (np. huśtawek czy karuzel mogących pomieścić wózek inwalidzki). Kłopotliwe są również zbyt wąskie ścieżki, czy nierówny, wysypany piaskiem lub żwirem teren. Chcemy poznać opinię osób korzystających z krakowskich ogródków jordanowskich i podobnych przestrzeni. Priorytetem jest to, by miały charakter integracyjny. Pojawiają się głosy, że rodzice dzieci z niepełnosprawnościami omijają place zabaw, bo nie ma tam odpowiedniej oferty, chcemy temu przeciwdziałać i tworzyć miejsca, które uwzględniają oczekiwania wszystkich użytkowników i użytkowniczek – mówią przedstawiciele Rady Miasta.

Weź udział w konsultacjach, miej wpływ na wygląd Twojego miasta

W najbliższy poniedziałek odbędzie się kolejny etap konsultacji społecznych. Ze względu na sytuację pandemiczną, będzie miał on charakter zdalny. Po zakończeniu konsultacji rozpoczną się natomiast wizje lokalne wybranych miejsc. W następnej kolejności zostaną zmodyfikowane, unowocześnione i zamienione w place zabaw bez barier. Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej podkreśla, że to właśnie opinie i sugestie mieszkańców będą miały kluczowe znaczenie podczas planowania przyszłych remontów i modernizacji. Pozostaje nam mieć nadzieję, że place zabaw bez barier staną się powszechnie dostępne we wszystkich dzielnicach miasta. 

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie