Krakula.pl - Mieszkanie w stylu loft – czym powinno się charakteryzować?

30.05.2021 09:23

Mieszkanie w stylu loft – czym powinno się charakteryzować?

Surowy design, funkcjonalność, ascetyzm form – oto trzy charakterystyczne cechy stylu industrialnego. W nieszablonowy sposób łączy on stare z nowym, a surowe… z wyrafinowanym. To wszystko sprawia, że mieszkanie w stylu loft emanuje wyjątkową energią, która jest z kolei dla jego mieszkańców źródłem nieustającej inspiracji. I mimo że styl ten narodził się w dobie kryzysu ekonomicznego, dziś – paradoksalnie – stanowi on synonim luksusu i ekstrawagancji.

Krótka historia mieszkań w stylu loft

Pierwsze wzmianki o loftach pochodzą już z XIX w. To właśnie wówczas powstały prototypy tego typu mieszkań na terenie Paryża oraz Londynu. Prawdziwa moda na lofty rozpoczęła się jednak dopiero w połowie XX w., kiedy to Stany Zjednoczone dotknęła recesja. Zakłady zajmujące się produkcją szkła, tkanin i porcelany zaczęły przenosić się w tym czasie na przedmieścia, do wielkich, pofabrycznych hal. W następnej kolejności postindustrialne przestrzenie przekształcano na mieszkania.

To właśnie w tym czasie loftami zainteresowali się kreatywni designerzy oraz awangardowi artyści. W tych nieszablonowych, pełnych światła przestrzeniach, zaczęli poszukiwać złotego środka pomiędzy komfortem, fabrycznym designem a walorami praktyczno-użytkowymi. Warto tu wspomnieć, chociażby o Andym Warholu, którego nazwisko nierozłącznie związane jest z pop-artem oraz słynną serią portretów z Marilyn Monroe. Mieszkał on, tworzył i wystawiał swoje dzieła w jednym z nowojorskich loftów, zlokalizowanym w samym sercu Manhattanu. Silver Factory, bo tak brzmiała jego nazwa, była otwartą, rozległą przestrzenią, w której panował idealny klimat dla artystycznej swobody oraz twórczej kreacji.

W Polsce mieszkania w stylu loft pojawił się o wiele później. Za ich prekursora uważa się Przemo Łukasika, który w 2003 roku, na terenie starej lampiarni w Bytomiu, stworzył pierwszy polski loft. Obecnie stanowi on ikonę współczesnej polskiej architektury i to właśnie od tego momentu w naszym kraju zaczęły pojawiać się kolejne, pofabryczne mieszkania, utrzymane w podobnej stylistyce.

W stylu loft, czyli jak?

Układ przestrzenny

Tak jak już powiedzieliśmy, charakterystyczna dla stylu loftowego jest duża, otwarta przestrzeń, która sprawia, że mieszkanie wydaje się bardziej przestronne. Warto więc w pierwszej kolejności zastanowić się, które pomieszczenia warto byłoby ewentualnie ze sobą połączyć i które ściany działowe zburzyć. Bez wątpienia dobrym rozwiązaniem jest otwarcie kuchni na salon. Pozwala to uzyskać efekt świeżości i nowoczesności. Interesującą propozycję stanowią również duże przeszklenia umieszczone w czarnych, metalowych ramach. Jak się okazuje, nie muszą być one domeną aranżacji biurowych. Z powodzeniem można je zastosować również i w domu, gdzie pozwalają wydzielić np. kącik sypialniany. Tak naprawdę najlepiej jest podzielić industrialną przestrzeń na trzy aneksy przeznaczone do pracy, spotkań oraz relaksu.

Wysokie stropy pozwalają też na wprowadzenie innego, charakterystycznego dla loftów elementu – antresoli. W zależności od Twoich preferencji może być ona otwarta lub osłonięta. Co więcej, możesz umieścić w niej zarówno łóżko, jak i wykreować przestrzeń do pracy. Ważnym elementem loftów są również duże okna, dzięki którym mieszkanie może być nieustannie skąpane w promieniach słońca – to jedne z najważniejszych elementów budujących klimat loftowych wnętrz.

Paleta barw

Jeśli chodzi o kolorystykę mieszkań industrialnych, dominują w nich raczej neutralne, przygaszone barwy: szarości, czernie, brązy, biele, jak również ciemne czerwienie. Niekiedy można w nich spotkać również ciemne błękity, butelkową zieleń, oliwkowy, khaki – często wykorzystywane są one jako mocne akcenty kolorystyczne, np. na jednej ze ścian.

Indywidualnego i zarazem interesującego rysu styl industrialny może nabrać dzięki jego nieszablonowym wariacjom. Przykładowo, na tle łagodnej palety barw dobrze będą prezentowały się słoneczne żółcie czy też energetyczne, mocno nasycone czerwienie, którymi warto „pochlapać” i ożywić wnętrze. Warto jednak zaznaczyć, że barwy te należy wprowadzać jedynie w postaci akcentów, tak, aby nie zdominowały całości. Żywiołowe kolory mogą występować np. na dekoracyjnych poduszkach, nowoczesnych grafikach czy też obiciu ulubionego fotela.

Nieco świeżości do wnętrza wniesie też odrobina mięty i pudrowego różu. Jeśli je umiejętnie zastosujesz, wprowadzisz trochę przytulności i ciepła do swojego domu. Twoje mieszkanie jest wyjątkowo małe? Jeśli tak, postaw na klasyczną biel. Doskonale sprawdzi się ona na niewielkim metrażu np. w postaci pomalowanej w tym kolorze cegły na ścianie. Na jej tle można z kolei łatwo wyeksponować inne, kontrastowe elementy.

Materiały

Wizytówką stylu industrialnego jest także kojarzący się z halami produkcyjnymi metal, począwszy od chromowanej stali aż po surową miedź. Mile widziane są wszelkie mariaże, np. złota i srebra, czy też miedzi z brązem. Z metalu, który jest – nawiasem mówiąc – często stylizowany na starszy, we wnętrzach loftowych wykonywane są m.in. poszczególne elementy mebli (np. nogi, uchwyty), dodatki (np. donice), jak również samo oświetlenie (np. miedziane lampy). Interesującym rozwiązaniem są również płytki stylizowane na metal pokryty warstwą rdzy.

Kolejnym znakiem rozpoznawczym mieszkań w stylu loft są ściany z czerwonej cegły. W razie potrzeby można zdecydować się również na kafelki inspirowane jej kształtem oraz kolorem. Jeżeli chodzi o ściany, często pozostawia się również ich nieotynkowane fragmenty. Służy to wyeksponowaniu ich naturalnej struktury, a co za tym idzie – indywidualnego charakteru oraz historii.

Zarówno cegły, jak i nieotynkowane fragmenty pomieszczeń szczególnie dobrze prezentują się w sąsiedztwie betonu dekoracyjnego, np. na podłodze bądź też na ścianach. Nadaje on mieszkaniom surowy, nieco ekstrawagancki wygląd. Nie można również zapomnieć o drewnie, które w mieszkaniach w stylu loft często pochodzi z recyklingu. Warto pamiętać również o elementach ze szkła i plastiku.  Wnoszą one swoistą lekkość do wnętrz industrialnych. Mikrocement perfekcyjnie wygląda również w duecie ze sklejką, która przełamuje monotonię wnętrza, a jednocześnie wprowadza do niego odrobinę ciepła. Materiał ten jest w pewien sposób niedokończony i niedopracowany, dzięki czemu znakomicie wpisuje się w ideę całej tej nieszablonowej estetyki.

Dodatki

Wnętrza w stylu loft nie lubią nadmiaru dodatków i bibelotów. Nie oznacza to jednak, że musimy się ich całkowicie pozbywać. Przy aranżacji należy kierować się czołową zasadą minimalizmu: „mniej znaczy więcej”. Warto pokochać również dodatki retro i trochę pobawić się stylem. Świetnie spiszą się tu wszelkie przedmioty, które sprawiają wrażenie nieco zużytych i którym możesz nadać drugie życie. Garnek jako osłonka na doniczki? A może stara waga w roli patery? Mieszkania loftowe są otwarte na wszelkie eksperymenty, które pozwolą Ci wnieść element swobody i zaskoczenia. To właśnie dzięki nim wnętrza te zyskują niesamowitą aurę oraz bardziej osobisty charakter.

Nie można zapomnieć również o dodatkach z metalu. Pojemniki na noże, świeczniki, żyrandole, tace, a nawet wazony – wszystkie elementy wykonane z tego tworzywa nadają wnętrzom wyrafinowanego szyku i subtelnej elegancji. Ich wyraźne i surowe linie pomogą zachować spójny charakter całego pomieszczenia.

Ciekawym rozwiązaniem jest również lustro, które wizualnie powiększa przestrzeń oraz stylowo ją rozświetla, co jest istotne zwłaszcza w mieszkaniach o niewielkim metrażu. Typowa, industrialna paleta barw doskonale będzie komponowała się również z naturalną zielenią. Warto więc zadbać o rośliny z dużymi liśćmi, a więc np. monstery, szeflery czy też paprocie. Sporo uroku wniosą do wnętrz również suszone kłosy. Co więcej, rośliny warto wyeksponować w metalowych kwietnikach – stojących lub ściennych.

Nie można zapomnieć również o lampach.  W tym przypadku istotne jest zarówno światło, jak i same oprawy. Zawieszone na suficie czarne reflektory zapewnią klimatyczne, punktowe oświetlenie. Na uwagę zasługują również lampy druciane, które perfekcyjnie komponują się z przemysłowym designem, a także modele o fantazyjnych kloszach, z odsłoniętą żarówką. Nieco klimatu vintage wniosą też lampy o masywnych, ciężkich oprawach z metalowym kloszem – doskonale będą one wyglądały np. nad obszernym stołem. Oprócz oświetlenia sufitowego warto zwrócić uwagę również na kinkiety oraz lampy stojące w rogu, utrzymane w odcieniach bieli, czerni, miedzi lub chromu.

Kuchnia w stylu loft

Centrum życia rodzinnego w mieszkaniu industrialnym z pewnością stanowi kuchnia. Jej najistotniejszym punktem może być stylowa i praktyczna wyspa, nad którą warto powiesić kilka lamp. Jeśli kuchnia jest stosunkowo mała, oświetlenie tego typu warto zastąpić żarówkami powieszonymi na kablach, tak aby całość nie była zbyt przytłaczająca. Wyspa dobrze będzie wyglądała również w towarzystwie designerskich taboretów wykonanych np. z metalowej, giętej blachy. Wolisz wprowadzić do wnętrza trochę drewna? Wybierz hokery stanowiące połączenie palisandru z hebanową czernią. W przypadku mebli kuchennych warto zadbać też o stalowe blaty, które będą doskonale komponować się z innymi elementami, a jednocześnie zachwycą Cię swoją funkcjonalnością.

Zamiast wyspy zamierzasz postawić stół? Świetnie. Doskonale będzie tu pasował model z drewnianych, surowych desek, z podstawą z metalu. Pamiętaj też, aby nie ukrywać elementów instalacji hydraulicznej i gazowej. Wręcz przeciwnie – warto je wyeksponować. Rury w połączeniu z odrapanymi ścianami stanowią często inspirującą mieszankę aranżacyjną. Jeśli chcesz, możesz je dodatkowo pomalować w intensywnych kolorach: na żółto, bordowo bądź też pomarańczowo. Warto jednak zaznaczyć, że nie musisz tego robić – równie dobrze będą prezentowały się w stonowanych barwach.

Jeżeli zamierzasz jednak wprowadzić jeszcze więcej przyciągających oko barw, możesz zdecydować się np. na kolorowe, przemysłowe lampy lub tez utrzymane w intensywnej kolorystyce akcesoria kuchenne, które będą pełnić funkcję efektownych dekoracji. Wnętrze ubarwią również wyeksponowane, kolorowe kieliszki. Pamiętaj o metalowych miskach, kubkach do robienia drinków czy też utrzymanym w chłodnych tonach chlebaku – w tym wnętrzu liczy się każdy szczegół.

Salon w stylu loft

W loftach bez wątpienia królują meble o surowym wyglądzie. Regały często, podobnie jak stoły, są z drewnianych desek oraz metalu. Połączenie to stanowi clue industrialnej stylistyki. Ciemny stelaż, stanowiący wyrazisty kontrast dla jasnego drewna, sprawia, że wnętrze wydaje się nieco bardziej przestronne. W salonie świetnie spiszą również meble o prostej formie, z nutką retro. Aby nieco ocieplić przestrzeń, warto wprowadzić zieleń, brąz i bordo, np. w postaci aksamitnych puf, narzut na łóżko, czy też miękkich poduszek. W mieszkaniach industrialnych znajdzie się również miejsce na miły w dotyku welur oraz stylowy aksamit, np. w formie obić na kanapy. A wszystko to oczywiście na tle cegły, kamienia oraz betonu dekoracyjnego.

Warto zadbać również o stylowe dodatki. Klimatyczny gramofon, wiekowa maszyna do szycia, duży stylizowany zegar… Wpisane w industrialną przestrzeń,  wyczarują w salonie wyjątkowy klimat. Nie zapomnij również o umiejętnym zagospodarowaniu wysokich ścian. Pomogą tu plakaty o dużych formatach, np. z czarno-białym, miejskim krajobrazem, typograficznymi napisami bądź też kultowym logo. Co więcej, warto je umieścić w czarnych, wyrazistych ramach. Niepowtarzalny sznyt nadadzą wnętrzom także abstrakcyjne obrazy.

Sypialnia w stylu loft

Podobnie jak i w innych stylach aranżacyjnych, najważniejszym elementem sypialni jest łóżko – najlepiej sporych rozmiarów, np. z tapicerowanym zagłówkiem. Kojarzy Ci się on bardziej ze stylem glamour? Skoro tak, być może przypadnie Ci do gustu łóżko  z palet, które również chętnie widziane jest w mieszkaniach industrialnych. W sypialni w stylu loft warto również zadbać o obecność minimalistycznych retro lamp.

Pomieszczenie to zyska industrialną duszę dzięki szafkom i komodom, które nieraz wyglądają, jakby zaprojektowano je specjalnie do fabryki. Często są one postarzane i malowane farbą w  odcieniach czerni lub szarości. Jeśli wcielasz w życie zasady minimalizmu, rozważ również umieszczenie przesuwnej szafy, montowanej w ścianie – pozwoli Ci to zrezygnować z osobnych, wolnostojących mebli.

Natomiast jeśli nie wyobrażasz sobie, aby wstawić do swojego wnętrza inne szafki niż drewniane, również i one będą dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeżeli będzie to drewno pochodzące z recyklingu. Warto je pokryć warstwą bezbarwnego lakieru, który wyeksponuje jego niedoskonałości. To właśnie te rysy, defekty, nierówności tworzą w mieszkaniach industrialnych niepowtarzalny klimat.

Łazienka w stylu loft

Łazienka jako jedno z nielicznych pomieszczeń w mieszkaniu typu loft jest całkowicie wyodrębniona. Nie zmienia to jednak faktu, że musi być ona spójna z estetyką królującą w innych pomieszczeniach. Jak zatem zaaranżować łazienkę w stylu industrialnym? Cóż, bez wątpienia dobrze będzie w niej wyglądał całkowicie przeszklony prysznic typu walk-in, pozbawiony brodzika. Zgodnie z zasadami minimalizmu, warto wprowadzić do pomieszczenia również oszczędne w formie meble oraz podtynkowe baterie. W łazience w stylu industrialnym  powinno koniecznie znaleźć się również lustro, najlepiej w czarnej, srebrnej lub złotej ramie.

Oryginalnym, a zarazem bardzo designerskim rozwiązaniem będzie umieszczenie umywalki na cienkim stelażu, np. w kształcie sześcianu. W szczególnie małych łazienkach świetnie spisze się z kolei stalowa, designerska konsola umywalkowa, łącząca surowość materiału z lekką formą. Jeśli chodzi o samą umywalkę, warto umieścić model w kształcie misy, np. w kolorze złotym lub miedzianym. Z kolei blat może być wykonany z drewna lub też kamienia. Na łazienkowych ścianach powinna gościć czerwona cegła oraz mikrocement, czyli beton dekoracyjny. Dzięki swoim genialnym właściwościom doskonale sprawdza się on w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Wprowadzi on surowy charakter, który jest – tak naprawdę – największym atutem mieszkań w stylu loft.

Irena Zajdel

Kreator wnętrz i specjalista w dziedzinie kompleksowego urządzania wnętrz. Od lat organizuje kompleksowe remonty dla swoich klientów.

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie