Krakula.pl - Najdroższe dzielnice Krakowa w 2020 roku według Emmerson Evaluation

22.05.2021 08:31

Najdroższe dzielnice Krakowa w 2020 roku według Emmerson Evaluation

  • Z raportu Emmerson Evaluation wynika, że najwyższy wzrost cen nastąpił w ubiegłym roku w rejonie Śródmieścia. Mediana wyniosła tu 11,6 tys. zł za mkw. Natomiast jej najniższy poziom odnotowano w Nowej Hucie (8,4 tys. zł za mkw.).
  • Z kolei ogólna mediana cen za mkw. mieszkania z rynku pierwotnego w stolicy Małopolski sięgnęła poziomu 9,8 tys. zł. Na rynku wtórnym było to 8 tys. zł.
  • Szacunkowa sprzedaż nieruchomości w 2020 roku na największych polskich rynkach (Warszawa, Kraków, Łódź, Trójmiasto, Wrocław, Poznań, Katowice i Aglomeracja Śląska) spadła o 27,5 proc. w odniesieniu do 2019 roku.

Najwięcej inwestycji deweloperskich realizowano w rejonie Dębników oraz Krowodrzy. Sporo osiedli mieszkaniowych powstało również w obrębie Starego Podgórza, gdzie ceny za mkw. zaczynają się od 12 tys. zł. Jedne z droższych mieszkań powstały również na Czyżynach, w pobliżu ulic Lema i Życzkowskiego. Za mkw. należało tam zapłacić tam średnio 10 tys. zł. Analitycy wskazują również na silny rozwój Prądnika Białego i Bronowic. Warto dodać, że w ubiegłym roku to właśnie VI dzielnica Krakowa została uznana za jedną z najbezpieczniejszych przez ankietowanych portali Otodom i OLX. Z tego powodu jest chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi. Często decydują się one na zakup własnego „M” na strzeżonych i monitorowanych osiedlach.

Choć największy wzrost cen odnotowano w Nowej Hucie (aż o 11 proc. w porównaniu do 2019 roku), to wciąż pozostaje ona najtańszą dzielnicą Krakowa. Mediana cen mieszkań utrzymała się tu bowiem na poziomie 7 tys. zł za mkw. Zdarzały się jednak bardziej prestiżowe inwestycje, w których nabywcy płacili nawet 2 tys. zł za mkw. nowego lokalu.

Najdroższe dzielnice Krakowa – Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Czerwony i Zwierzyniec

Niezmiennie od wielu lat najwyższe ceny mieszkań występują w rejonie Śródmieścia. Nowe lokale podrożały tu w odniesieniu do 2019 roku aż o 16 proc. Natomiast mediana cen za mkw. mieszkania z rynku wtórnego była tu również najwyższa spośród wszystkich krakowskich dzielnic i wyniosła 9 tys. zł za mkw.

Jednocześnie należy podkreślić, że w ciągu ostatniego roku w obrębie Śródmieścia powstało najmniej inwestycji deweloperskich – głównie apartamentowce. Przypomnijmy, że Śródmieście do 1990 roku było administracyjną dzielnicą stolicy Małopolski. Obejmowało wówczas swoim zasięgiem Stare Miasto, Grzegórzki i Prądnik Czerwony. To dziś najdroższe dzielnice Krakowa i jednocześnie najpopularniejsze z powodu atrakcyjnej lokalizacji oraz bliskości zabytków, obiektów publicznych, a także licznych punktów gastronomicznych.

Nie dziwi fakt, że wysokie ceny mieszkań utrzymują się również w obrębie Zwierzyńca. Jest to jedna z najmniej zaludnionych dzielnic stolicy Małopolski. Sporą popularnością cieszą tu osiedla domów jednorodzinnych, niskie bloki oraz wille. W ubiegłym roku za mkw. mieszkania należało zapłacić tu średnio 13,5 tys. zł.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie