Krakula.pl - Obligacje komunalne o wartości 620 mln zł na sfinansowanie krakowskich inwestycji

26.07.2021 12:29

Obligacje komunalne o wartości 620 mln zł na sfinansowanie krakowskich inwestycji

  • Miasto, już po raz drugi, podpisało z  bankiem PKO BP umowę na emisję obligacji. Pochodzące z nich środki finansowe mają wesprzeć rozwój infrastruktury miasta oraz pomóc mu uporać się z pocovidowym deficytem. 
  • Obligacje obejmą trzy serie. Dwie z nich – A21 oraz B21 o wartości 300 mln zł każda oraz C21 w wysokości 20 mln zł. Trafią one do obrotu na rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Obligacje dla stolicy Małopolski to – zdaniem Marcina Eckerta, wiceprezesa banku PKO BP – największa emisja w historii banku. Jak dotąd PKO Bank Polski zorganizował dla samorządów emisje obligacji komunalnych na ogólną sumę blisko 21,5 mld zł, od lat utrzymuje na tym rynku pozycję lidera. Od początku powstania obecnego rynku obligacji komunalnych przeprowadziliśmy blisko 2,5 tys. emisji. Bank prowadzi obsługę 650 samorządów, którym zapewniamy profesjonalną obsługę w pełnym zakresie usług finansowych. Podpisana umowa emisyjna z Krakowem będzie miała istotny wpływ na rozwój miasta i regionu – podkreślił wiceprezes. 

Warto podkreślić, że PKO BP jest liderem na rynku sektora bankowego. Obsługuje 650 samorządów, a do tej pory emitował obligacje dla miast wojewódzkich już 26 razy. W tym roku, oprócz stolicy Małopolski PKO BP wypuści obligacje m.in. dla Słupska oraz Piły. 

Jak obligacje komunalne wesprą krakowskie inwestycje?

Dzięki środkom finansowym pochodzącym ze sprzedaży obligacji miastu uda się załatać deficyt budżetowy (spłacić zaciągnięte kredyty i pożyczki) oraz zrealizować zaplanowane na ten rok inwestycje. Należą do nich m.in. budowa nowoczesnego, dwupoziomowego skrzyżowania przy ul. Opolskiej, linii tramwajowej biegnącej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej czy modernizacja stacji kolejowej SKA w Swoszowicach i stworzenie tam parkingu park and ride. 

Od kilku lat widoczny jest wzrost wydatków w mieście, natomiast rok 2020 przyniósł spore straty spowodowane pandemią. Przyjęliśmy taką zasadę, że nie przerywamy żadnej rozpoczętej inwestycji – mówił zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig. Nowa infrastruktura przyczyni się do dalszego rozwoju miasta po pandemii. W 2021 r. nakłady inwestycyjne są rekordowo wysokie i wynika to z polityki miasta, a mianowicie branża budowlana napędza gospodarkę i jest jej kołem zamachowym – ocenił. 

Obligacje komunalne jako sposób na wsparcie budżetu miasta pozytywnie oceniają ekonomiści. Prof. Stanisław Mazur, rektor UEK-u uważa, że jest to krok w dobrą stronę. Kraków ma wysoki rating, czyli ocenę wiarygodności finansowej. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia nabywców obligacji, najczęściej instytucji finansowych. Dzięki temu miasto korzysta z obecnie niskich rynkowych stóp procentowych, uzyskując możliwość finansowania rozwoju na korzystnych warunkach – tłumaczy. 

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie