Plac Nowy to najbardziej rozpoznawalna część Kazimierza. Niestety jego stan pozostawia wiele do życzenia. Konieczność remontu miasto zauważyło już 11 lat temu. W 2009 roku powstała bowiem pierwsza koncepcja rewitalizacji tego obszaru. Stworzony projekt nie doszedł jednak do skutku ze względu na brak funduszy w budżecie miasta. W kolejnych latach temat Kazimierza również omijano szerokim łukiem.
O wznowieniu prac zdecydowano dopiero w 2020 roku. ZDMK ogłosił przetarg, na którego rozstrzygnięcie czekano ponad pół roku. Wygrała go pracownia projektowa Antoniego Jakuba Pawlaka DAKUZO. Jego koncepcja zagospodarowania przestrzeni będzie kosztowała miasto niecałe 50 000 zł i ma powstać w ciągu siedmiu miesięcy od momentu podpisania umowy. Jest więc szansa, że prace na Placu Nowym ruszą jeszcze w tym roku.
Plac Nowy od lat stanowi miejsce spotkań krakowian oraz turystów. Przyciągają ich głównie liczne restauracje, kluby i kawiarnie, którym nie sposób odmówić uroku. Trudno jednak nie zauważyć, że sam plac jest mocno zaniedbany, brakuje na nim zieleni, a nawierzchnia ulic oraz chodniki są w złym stanie. Nie wpływa to dobrze na odbiór dzielnicy, a jednocześnie utrudnia mieszkańcom codzienne funkcjonowanie. Jak zmieni się Plac Nowy po remoncie? Szczegółowy projekt nie jest jeszcze gotowy, ale na ten moment wiadomo, że prace będą miały na celu odnowienie nawierzchni, wymianę instalacji podziemnych, stworzenie terenów zielonych oraz elementów małej architektury. Jednym z priorytetów ma być poprawa bezpieczeństwa oraz komfortu pieszych. Nic nie wskazuje na to, żeby planowano wyburzenie obecnie znajdujących się na Placu Nowym budynków, szczególnie tzw. Okrąglaka, który stanowi zabytek.
Miasto postanowiło zapytać krakowian, jak ich zdaniem powinna wyglądać nowa przestrzeń na Kazimierzu. W marcu przeprowadzono w tym celu konsultacje społeczne, w których wzięło udział ponad 800 osób. Ich opinie zostaną wzięte pod uwagę podczas tworzenia koncepcji zagospodarowania terenu. Kolejne spotkania z ekspertami oraz dyżury telefoniczne odbędą się w dniach 10-13 maja.
Konsultacje potrwają do połowy czerwca. Może wziąć w nich udział każdy mieszkaniec. Ze względu na okoliczności będą one miały charakter zdalny.
Fot. Zygmunt Put Zetpe0202 - praca własna, CC BY-SA 4.0.