Krakula.pl - Pustostany w Krakowie: jak miasto wykorzysta milion złotych dofinansowania od Banku Gospodarstwa Krajowego?

19.10.2021 11:51

Pustostany w Krakowie: jak miasto wykorzysta milion złotych dofinansowania od Banku Gospodarstwa Krajowego?

  • Pod koniec czerwca w Krakowie znajdowało się 1531 niewykorzystywanych lokali mieszkalnych, z czego przeszło 900 przeznaczono do zasiedlenia.
  • Choć w tym roku miasto otrzyma od Banku Gospodarstwa Krajowego dotację w wys. 1 mln zł na remont pustostanów, urzędnicy nie planują oddać do użytku więcej mieszkań. Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa tłumaczył, że zewnętrzne środki jedynie przyśpieszą proces remontowy i odciążą budżet miasta.
  • Dlatego z interpelacją do prezydenta Majchrowskiego zwrócił się radny Łukasz Gibała. Zapytał w niej m.in. o to, z jakiego powodu Kraków nie wyremontuje większej liczby lokali, skoro pozyskał dodatkowe środki na ten cel.

Pustostany w Krakowie rzadko stanowią ozdobę lokalnego krajobrazu architektonicznego. Natomiast zdecydowanie częściej straszą okolicznych mieszkańców. Tak jest, chociażby w przypadku „pustostanów grozy” znajdujących się przy ul. Twardowskiego. Za realizację inwestycji odpowiedzialna była firma deweloperska Leopard, która upadła kilka lat temu, pozostawiając nabywców „dziury w ziemi” bez mieszkań i bez pieniędzy. Jednakże historia większości pustostanów w mieście nie jest tak dramatyczna. W setkach lokali, z powodu wyprowadzki, czy eksmisji, po prostu nie ma już mieszkańców.

Pustostany w Krakowie – miasto stawia na remonty

Remonty pustostanów lokali mieszkalnych są jednym z priorytetów w zakresie polityki mieszkaniowej Gminy Miejskiej Kraków – zapewnił Jacek Majchrowski w odpowiedzi na interpelację radnego Gibały. Prezydent wskazuje, że oprócz inwestycji komunalnych jest to główny sposób pomocy mieszkaniowej ze strony miasta dla osób potrzebujących. Dlatego od 2013 roku liczba remontowych pustostanów rośnie. Natomiast rekord padł w 2019 roku, kiedy to wyremontowano 351 mieszkań za ponad 10,1 mln zł.

Źródło: BIP Kraków.

W tym roku Kraków przygotowuje do zasiedlenia ok. 320-330 lokali. Remont kilkudziesięciu mieszkań umożliwią dotacje uzyskane w ramach Funduszu Dopłat. Wyniosą one ok. 1 mln zł i pozwolą pokryć 80 proc. kosztów prac remontowych dla 30 mieszkań.

W 2022 roku Kraków zamierza również ubiegać się o otrzymanie środków od BGK. Prezydent tłumaczył, że miasto chce zmaksymalizować liczbę prowadzonych remontów, jednak ostatecznie zadecyduje o tym sytuacja ekonomiczna. Już od dłuższego czasu drożeją bowiem materiały budowlane, w przyszłym roku wrośnie również pensja. Jeżeli ilość posiadanych środków pozwoli na wykonanie większej liczby remontów oraz będzie zainteresowanie wykonawców prac budowlanych wykonywaniem tego typu robót, wówczas możliwe będzie wykonanie większej liczby remontów pustostanów – podsumował Jacek Majchrowski.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie