Krakula.pl - Rynek wtórny w Krakowie w 2020 roku. Ceny mieszkań poszybowały w górę

09.09.2021 10:08

Rynek wtórny w Krakowie w 2020 roku. Ceny mieszkań poszybowały w górę

  • Średnia cena za mieszkanie na rynku wtórnym wyniosła w 2020 roku 430 tys. zł, przy czym w Nowej Hucie było to niecałe 350 tys. zł, a w obrębie Śródmieścia już prawie 550 tys. zł.
  • Najwięcej zakupów mieszkaniowych dokonano w rejonie Podgórza. Z kolei najmniejszym zainteresowaniem klientów cieszyło się Śródmieście i Nowa Huta. Ścisłe centrum Krakowa znajduje się na niewielkim obszarze, a jego specyficzna zabudowa uniemożliwia tworzenie nowych inwestycji. Jeśli pojawiają się mieszkania na sprzedaż, są bardzo drogie. Natomiast Nowa Huta wciąż budzi na rynku negatywne skojarzenia.

Średnie ceny mieszkań rosną znacząco od 2017 r. ale najwyższe wzrosty odnotowano właśnie w latach 2019-2020, ok. 12 proc. r/r – tak Piotr Krochmal oraz Jarosław Czerski z MRN.pl podsumowują rynek wtórny w Krakowie. W przygotowanym przez analityków raporcie czytamy, że pandemiczne obostrzenia zmniejszyły częstotliwość zawieranych transakcji. W 2020 roku w stolicy Małopolski sprzedano o 10 proc. mniej mieszkań z drugiej ręki niż w 2019 roku. To nie sprawiło jednak, by znacząco spadła wartość obrotu. Wyniosła ona bowiem 2,44 mld zł, czyli jedynie 200 mln zł mniej niż rok wcześniej.

Źródło: MRN.pl.

Rynek wtórny w Krakowie – w jakich dzielnicach mieszkania są najdroższe?

Najwięcej za lokal z drugiej ręki muszą zapłacić osoby chcące zamieszkać w obrębie Śródmieścia i Krowodrzy. W centralnej części miasta średnia cena jednostkowa za mkw. jest najwyższa, a metraż mieszkania największy. Z kolei w Nowej Hucie sytuacja wygląda odwrotnie. Dlaczego? Eksperci MRN zdradzają przyczynę tego stanu rzeczy. Inwestycje powstające tu od lat 60. do końca lat 80. nie miały wyróżniać się jakością. Miało ich być po prostu dużo.

Coraz droższe mieszkania pojawiają się również w rejonie Zwierzyńca i Dębnik. Wpływa na to przede wszystkim korzystna lokalizacja – bliskość centrum i rzeki Wisły. Natomiast najtaniej jest w Bieżanowie-Prokocimiu i na Wzgórzach Krzesławickich.

Jaki metraż jest najbardziej atrakcyjny dla nabywców?

Okazuje się, że już od kilku lat średni metraż mieszkania z drugiej ręki wynosi 50 mkw. Obrót lokalami mającymi więcej niż 75 mkw. stanowi 9 proc. wszystkich transakcji, a mieszkania o ponad 100 mkw. powierzchni to już zaledwie 2,7 proc. udziału w rynku.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie