Krakula.pl - Społeczna Okupacja Parku Bednarskiego – aktywiści i mieszkańcy przeciwko rewitalizacji za ponad 16 mln zł

05.07.2021 12:01

Społeczna Okupacja Parku Bednarskiego – aktywiści i mieszkańcy przeciwko rewitalizacji za ponad 16 mln zł

Fot. Facebook akcji, https://tiny.pl/9qfbw.
  • W miniony weekend w najstarszym krakowskim parku (ma już 125 lat) odbyła się akcja mająca na celu wyrażenie sprzeciwu przeciw ogłoszonym przez ZZM planom modernizacji parku Bednarskiego.
  • W wydarzeniu udział wzięły setki mieszkańców oraz aktywistów zrzeszonych m.in. w grupie Akcja Ratunkowa dla Krakowa. Natomiast samo zainteresowanie wydarzeniem na Facebooku wyraziło 1,9 tys. osób.
  • Czujemy się oszukani przez urzędników, którzy od 2017 roku prowadzą kampanię na rzecz złego i szkodliwego dla tego miejsca i ludzi projektu. Mamy dość powtarzanych w kółko kłamstw o „przeprowadzonych konsultacjach społecznych”, przychylnej opinii Rady XIII Dzielnicy, w końcu o mitycznym poparciu samych mieszkańców. Dlatego sięgnęliśmy po to, co gwarantuje nam w tym kraju wolność i bierzemy sprawy w swoje ręce – czytamy na stronie internetowej ARdK.

Społeczna Okupacja Parku Bednarskiego na szeroką skalę

Podczas lipcowego weekendu w podgórskim parku można było wziąć udział w różnych prelekcjach, bezpłatnych zajęciach jogi, warsztatach tematycznych dla dzieci i dorosłych, wspólnych spacerach, czy też koncercie plenerowym. Najwytrwalsi uczestnicy zdecydowali się nawet na rozbicie namiotów i nocowanie w parku. Społeczna Okupacja Parku Bednarskiego miała na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem niechcianej przez część mieszkańców modernizacji terenu i zachęcenie do podpisania petycji w kwestii jego ochrony.

Głównymi organizatorami protestu byli aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Do wydarzenia przyłączyli się również Wojciech Tadeusz Bednarski będący praprawnukiem twórcy parku oraz jego córka.

Co jest powodem sporu?

O kontrowersjach związanych z modernizacją Parku Bednarskiego głośno było już od jakiegoś czasu. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zaplanował przeprowadzenie tam gruntownego remontu. W planach jest m.in. likwidacja istniejącego placu zabaw oraz utworzenie nowego w innej lokalizacji, budowa sceny plenerowej, wykonanie poręczy przy schodach oraz w kilku innych miejscach parku, budowa siłowni na świeżym powietrzu czy postawienie rzeźby Księgi Twardowskiego. Jednym z założeń rewitalizacji terenu jest również odnowienie rzeźby Wojciecha Bednarskiego oraz nasadzenie nowych drzew, krzewów i roślin cebulowych oraz bylin ozdobnych.

Mimo to, pomysł nie spotkał się z aprobatą mieszkańców. Tym zależy bowiem jedynie na niewielkich poprawkach, a nie całkowitej zmianie wyglądu parku. Obecnie jest to teren nieco dziki i bez wątpienia klimatyczny. Opierając się na opinii przyrodników, architekta i samych mieszkańców, złożyliśmy na ręce prezydenta Jacka Majchrowskiego i dyrektora ZZM Piotra Kempfa wyniki ponad 1300 ankiet, w których 98% mieszkańców nie wyraziło akceptacji dla planowanej „rewitalizacji”. Popieramy remont, odnowienie alejek, oświetlenia, ławek, zbudowanie WC – tłumaczą aktywiści.

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie