Krakula.pl - Najstarsi krakowianie „przejęli władzę” w mieście. Trwają VIII Międzynarodowe Senioralia

16.09.2021 11:10

Najstarsi krakowianie „przejęli władzę” w mieście. Trwają VIII Międzynarodowe Senioralia

  • W dniach 15-16.09 w Krakowie odbywa się cykliczne wydarzenie skierowane do seniorów. Symbolicznym gestem włodarzy jest przekazanie seniorom kluczy do miasta na czas trwania imprezy.
  • Patronat nad Senioraliami objął Przewodniczący Rady Miasta Dominik Jaśkowiec.

Jaki jest cel imprezy?

Krakowskie Senioralia co roku gromadzą wielu uczestników z całej Polski. W poprzedniej edycji, która za względu na pandemię odbyła się w 2019 r., wzięło udział ok. 2500 osób z aż 60 różnych miast. Byli to głównie członkowie uniwersytetów trzeciego wieku, przedstawiciele rad seniorów oraz władz samorządowych. Wydarzenie jest jednak dostępne dla wszystkich osób powyżej 60 roku życia. Organizatorem Międzynarodowych Senioraliów w Krakowie jest Stowarzyszenie Manko – „Głos Seniora”. Celem imprezy jest natomiast aktywizacja osób starszych oraz integracja ich z pozostałą częścią społeczeństwa. 

W Krakowie realizujemy szereg działań przygotowanych z myślą o seniorach. Staramy się zarówno zapewniać im potrzebną pomoc (na przykład w drobnych naprawach, dotarciu do lekarza czy odwiedzeniu grobów bliskich), jak też zachęcać osoby starsze do aktywności, uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym, do integracji międzypokoleniowej – mówi Anna Okońska-Walkowicz, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Polityki Senioralnej. Nasze Centra Aktywności Seniorów mają bardzo bogatą ofertę, którą uzupełniamy różnego rodzaju działaniami realizowanym przez miasto we współpracy z partnerami. Liczę, że dzięki Senioraliom jeszcze większa liczba krakowian będzie mogła tę ofertę poznać i z niej korzystać – dodaje. 

Międzynarodowe Senioralia w Krakowie – jakie wydarzenia zostały przewidziane?

Większość wydarzeń odbywa się w Parku Jordana. Będą to m.in. wykłady i prelekcje poświęcone zdrowiu i aktywności fizycznej, ale również bezpieczeństwu, prawu czy ekonomii. Podczas Senioraliów możliwe jest bezpłatne skorzystanie z porad wielu lekarzy specjalistów. Uczestnicy mogą zbadać słuch i wzrok, zmierzyć ciśnienie tętnicze oraz poziom cukru we krwi. Dzięki inicjatywie GUS-u seniorzy będą mogli również wziąć udział w spisie powszechnym. W trosce o bezpieczeństwo osób starszych w Internecie „Głos Seniora” wraz z Urzędem Komunikacji Elektronicznej przeprowadzi wykład na temat ochrony przed najnowszymi metodami oszustw, które mogą im zagrażać. Międzynarodowe Senioralia w Krakowie to również część rozrywkowa. Wieczorem w Parku Jordana odbędą się koncerty oraz pokaz kina plenerowego.

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie