Krakula.pl - Według NBP mieszkania drożeją coraz szybciej. Kraków nie jest wyjątkiem

20.08.2021 07:43

Według NBP mieszkania drożeją coraz szybciej. Kraków nie jest wyjątkiem

  • Z danych Narodowego Banku Polskiego* wynika, że w ciągu ostatniego roku ceny mieszkań w Polsce wzrosły o ok. 10 proc. Między kwietniem a czerwcem, w ujęciu kw./kw., podwyżki za mkw. na rynku pierwotnym sięgnęły 2 proc., a na rynku wtórnym – 5,2 proc. Zła informacja jest taka, że gdyby to tempo się utrzymało, to za rok mieszkania używane byłyby o ponad 20 proc. droższe niż dziś – podkreśla Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.
  • Zainteresowanie lokalami mieszkalnymi wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. To wynik wyjątkowo tanich kredytów hipotecznych oraz rekordowej inflacji. Podaż mieszkaniowa jest jednak w dalszym ciągu niewystarczająca.
  • Okazuje się, że Polacy, by zaoszczędzić, chętnie decydują się na zakup lokali w gorszym standardzie, bądź położonych na obrzeżach miasta.

Ostatnio w mediach dość często mogliśmy spotkać się z informacją o niegasnącym popycie na kredyty hipoteczne. Teraz jednak wiele wskazuje na to, że sytuacja w tym sektorze zaczyna się stabilizować. Jeśli się utrzyma, to – zdaniem Bartosza Turka – podwyżki mieszkań wyhamują. To dobry scenariusz dla potencjalnie zainteresowanych zakupem nieruchomości, ale również dla deweloperów. Jeśli bowiem doszłoby do sytuacji, w której mieszkania drożeją szybciej, niż rosną stawki pensji w naszym kraju, popyt na lokale mieszkalne mógłby znacznie wyhamować, a nabywcy mieliby problemy z wypłacalnością.

W II kwartale 2021 roku mieszkania drożeją w niemal wszystkich polskich miastach

Rynek pierwotny

W Gdyni w odniesieniu do ubiegłego roku odnotowano największy wzrost cen za mkw. – wyniósł on średnio 24 proc. Z kolei kilkunastoprocentowe podwyżki pojawiły się w Lublinie, Zielonej Górze, Gdańsku, Katowicach, Warszawie i Szczecinie. Obecnie w stolicy Małopolski przeciętna stawka transakcyjna za mkw. sięga niemalże 9,5 tys. zł. To o 10 proc. więcej niż przed rokiem. Natomiast spadkami cen może pochwalić się jedynie Opole.

Rynek wtórny

Mieszania z drugiej ręki najbardziej podrożały w Poznaniu, Krakowie i Kielcach. Tymczasem na rynku nieruchomości w Rzeszowie w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie nastąpiła zmiana ogólnego poziomu cenowego.

*Narodowy Bank Polski dla siedmiu największych miast: Warszawy, Gdańska, Gdyni, Krakowa, Wrocławia, Łodzi i Poznania.

Źródło: materiały prasowe, Bartosz Turek, HRE Investments.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie