Krakula.pl - Wnętrza w stylu rustykalnym, czyli o domach pachnących szarlotką i drewnem

21.07.2021 09:01

Wnętrza w stylu rustykalnym, czyli o domach pachnących szarlotką i drewnem

Aranżacja wnętrza w stylu rustykalnym będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, którym szczególnie bliska jest idea „slow life”. Zaaranżowane w nim przytulne pomieszczenia pozwalają dogłębnie odpocząć od miejskiego zgiełku… Przepełnione klimatem rodem z sielskich wakacji na wsi czy też pachnącego domku w górach, kojarzą się z luzem i beztroską. Sprawdź, jak możesz przenieść rustykalną aurę do własnego mieszkania.

Historia stylu rustykalnego

Historia stylu rustykalnego rozpoczyna się na przełomie XIX i XX wieku. Jest ona silnie skorelowana z realiami panującymi wówczas w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że lokalni rzemieślnicy często nie mieli w tamtych czasach funduszy na bogatą aranżację wnętrza, dlatego wykorzystywali do jego wyposażenia materiały pozyskane z lasów. Najczęściej były to gałęzie oraz drewno, z którego tworzono nie tylko szafki czy komody, ale i kołyski, zegary, wieszaki czy lustra.

W pewnym momencie, na terenie Stanów Zjednoczonych, Thomas Lee stworzył charakterystyczne krzesło, które zdecydowanie różniło się od popularnych modeli wiktoriańskich. Nie tylko było ono tańsze, ale również utrzymane w wyjątkowym, wiejskim klimacie. Składało się z kilkunastu elementów, które pochodziły z jednej deski. Mebel ten miał pełnić funkcję mebla wypoczynkowego w domku letniskowym z widokiem na góry. Model ten zyskał nazwę „Adirondack” i szybko zdobył popularność na całym świecie – dziś znany jest on jako pierwszy mebel rustykalny. Z czasem zaczęto wykorzystywać podobne elementy we wnętrzach.

Obecnie styl rustykalny nawiązuje głównie do ludowości wiejskich gospodarstw. W takich aranżacjach panuje klimat rodem z dworków, tradycyjnych wiejskich domów oraz klasycznych leśniczówek, choć często wnętrza w tym stylu są dziś dużo bardziej nowoczesne niż kiedyś. Jednak w czasach, gdy świat wokół pędzi jak szalony, aranżacje wnętrz pełne harmonii i umiaru wydają się swoistym remedium – pozwalają się zatrzymać, odpocząć, zaczerpnąć tchu.

Styl rustykalny – czym się charakteryzuje?

Materiały

W stylu rustykalnym akcent stawia się na bliski kontakt z naturą. Nie bez powodu wykorzystuje się w nim zaczerpnięte z niej materiały, wśród których pierwsze skrzypce gra oczywiście drewno – najlepiej z wyraźnie zarysowaną strukturą oraz rysunkiem słojów. Poprzecierane, stylizowane, surowe, lite… W każdej postaci prezentuje się doskonale. Nie musi być ono wygładzone i idealne w dotyku – mile widziane są na nim sęki oraz pęknięcia. Z powodzeniem można je stosować na podłodze, w postaci desek, które często są bielone lub bejcowane, ale także w innych elementach pomieszczenia, a więc np. na ścianach, belkach stropowych, balustradach czy nawet sufitach.

Alternatywą dla drewna jest z elegancki kamień – kolejny element zaczerpnięty z natury. Zdecydowanie kojarzy się on rustykalnym krajobrazem i, co więcej, można go znaleźć w niemal każdym zakątku wsi. Jeśli zależy Ci na ekonomicznych rozwiązaniach, możesz zdecydować się również na fototapetę imitującą drewno lub kamień – powinna być ona jednak wykonana z wysokiej klasy materiałów. We wnętrzach rustykalnych pojawia się często też czerwona lub pomalowana na biało cegła. Można ją zauważyć w postaci okładziny na całych ścianach lub w ich wybranych fragmentach, ale także na pozostałościach sklepienia okiennego oraz drzwiowego.

Kamień, cegła, podobnie jak i glina wspaniale urozmaicają wnętrze, wnosząc do niego wiele faktur i warstw. Materiały te doskonale prezentują się w duecie z lnem, bawełną, jak również i wełną, które nadają wnętrzom przytulności i lekkości, a do tego zwiększają komfort samego wypoczynku.

Paleta barw i wzory

W stylu rustykalnym zdecydowanie królują te kolory, które spotyka się w naturze. Emanują one spokojem, prostotą, harmonią. Są to odcienie, które nie przytłaczają i sprzyjają wyciszeniu. Wśród bazowych barw mile widziane są zatem neutralne kolory jak np. szarości, écru, beże. Często wnętrza są jasne i dominuje w nich orzeźwiająca biel, która świetnie wygląda niemal ze wszystkim. Nierzadko można w nich spotkać również barwy ziemi, a więc zielenie czy brązy w każdej możliwej postaci – łagodne odcienie świetnie eksponują piękno sezonowych dekoracji. W wielu wnętrzach można zauważyć również kolory pastelowe, m.in. delikatne błękity, ale też nieco ciemniejsze odcienie niebieskiego, jak np. granat. Ważne, aby zachować umiar i odpowiednie proporcje.

Pomimo ograniczonej palety barw, we wnętrzach rustykalnych pojawiają się bajeczne wzory, zaczerpnięte prosto z tradycyjnej plastyki ludowej. Kwiaty, paski, kratka – niezależnie od tego, na którym motyw się zdecydujesz, przełamie on monotonię stonowanego tła. Pokryte barwnym printem tkaniny występują w formie poduszek, obrusów czy też plecionych chodników. Stanowią one doskonały kontrapunkt dla grubego, ciosanego, wszechobecnego w mieszkaniu drewna.

Uroku wnętrzom rustykalnym nadają także inne elementy wzornictwa ludowego jak np. dodatki z rattanu, ręcznie plecione makramy, dywany, a także wykonane na szydełku makatki oraz serwetki. Wiele z nich wykonanych jest własnoręcznie. Dobierając dodatki do stylu rustykalnego, warto zwracać uwagę na ich niepowtarzalność – poszczególne przedmioty nie muszą być w stu procentach dopracowane czy oszlifowane – ważne, aby miały duszę i były oryginalne.

Nie można zapomnieć o dekoracjach wykonanych przez samą matkę naturę, a więc porożach, gniazdach czy też wyrzuconych przez rzekę patykach, które wykorzystywane są w rozmaitych konfiguracjach, połączeniach, zestawieniach. Okna zdobią w takich wnętrzach z kolei lambrekiny, urozmaicone delikatnymi, kwiatowymi motywami. Jeszcze lepiej, gdy ramy okienne są utrzymane w nieco starszym stylu – taka oprawa sprawia, że pomieszczenie stanie się, wbrew pozorom, piękne i na swój sposób eleganckie.

Meble

Styl rustykalny to przede wszystkim piękno tkwiące w prostych bryłach i ascetycznych formach. W aranżacjach nie brakuje wykonanych z grubego drewna mebli, które cechują się trwałością, solidnością oraz funkcjonalnością. Jeśli występują na nich ozdoby, są to subtelne ornamenty roślinne, które przeplatają się z ażurowymi wstawkami oraz nieszablonowymi uchwytami.

Drewniane, kute półki, szafki, konsole i komody w aranżacjach rustykalnych emanują swoistą prostotą. Czasem mają barwę naturalnego drewna, innym razem są malowane na biało. Warto zaznaczyć, że najczęściej w aranżacjach rustykalnych wykorzystuje się dwa gatunki drewna: dębowe oraz sosnowe. Nierzadko spotykany jest również palisander, mahoń, jak również i orzech.

Ciekawy, nowoczesny efekt daje zestawianie drewna ze szkłem, np. w postaci stolika składającego się z drewnianego korzenia oraz okrągłego, transparentnego blatu. Wspaniałymi towarzyszami dla wykonanych ze szlachetnego surowca komód i regałów mogą być z kolei meble wypoczynkowe – pufy i sofy, najczęściej utrzymane w jasnej tonacji.

Salon w stylu rustykalnym

Salon w stylu rustykalnym to miejsce, gdzie czas płynie wolniej. Wspaniałą atmosferę budują w nim drewniane akcenty oraz wyraziste faktury. Zdecydowanie najważniejszym meblem jest w nim sofa, najlepiej z miękkiego, naturalnego obicia. To właśnie na niej można wspaniale odpoczywać i regenerować siły – jak w prawdziwym domku letniskowym. Świetnie będzie ona wyglądała w towarzystwie wszelkich tekstyliów: poduszek, narzut, kocyków, które – odpowiednio dobrane – będą wyjątkowym zaproszeniem do popołudniowego relaksu.

W pobliżu kanapy powinien stać emanujący przyjemnym ciepłem kominek, najlepiej tradycyjny, wykonany np. z cegły, kamienia, drewna bądź też materiałów, które umiejętnie je imitują. Bez problemu mogą się na nim pojawiać różnego rodzaju pęknięcia, nierówności, chropowatości, będące – tak naprawdę – jego niepowtarzalną dekoracją.

Bardzo ważnym elementem salonu rustykalnego jest również stolik kawowy, przy którym można odpoczywać w gronie rodziny oraz przyjaciół. Świetnym wyborem będzie model z surowego drewna, choć jego funkcję może pełnić również ława lub wiekowa skrzynia. Ciekawymi dodatkami do salonu, rodem z wiejskich skansenów, będą również plecione kosze, maszyna do szycia oraz zegar z kukułką.

Rustykalny salon jest pełen naturalnych inspiracji, dlatego też warto zadbać o obecność roślin – są one mile widziane pod każdą postacią. Świeże i suszone kwiaty, bukiety z kolorowych liści, zioła w doniczkach… Im więcej flory we wnętrzach, tym lepiej!

Sypialnia w stylu rustykalnym

Sypialnia w stylu rustykalnym powinna być nastrojowa, przytulna oraz kameralna – taka, która zapewni nam błogi, sielankowy sen. Warto w niej postawić okazałe łóżko z ozdobną ramą. Jeśli chcesz, aby całość prezentowała się bardziej elegancko, może być ono wyposażone w stylowy baldachim. Znajdujące się w sypialni półki, szafa i komoda powinny nawiązywać do wyposażenia z poprzednich dekad.

Przytulny klimat wyczarują we wnętrzu lampiony i świeczniki, które wizualnie ocieplą przestrzeń. Rattanowa lampa sufitowa zapewni do tego piękne, rozproszone światło. Funkcję dekoracyjną spełnią tkaniny wykonane z naturalnych materiałów. Nieco kobiecego uroku oraz lekkości nadadzą wnętrzu haftowane poszewki na poduszkach, miękka narzuta z frędzlami, koronkowe firanki, a także powieszone na ścianach obrazy prezentujące wiejskie pejzaże.

Warto poeksperymentować z dodatkami i umieścić w sypialni fotografie oraz lustro w drewnianej ramie, które przy okazji wizualnie powiększy wnętrze. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ilością ozdób – ważne jest, aby zachować umiar.

Kuchnia w stylu rustykalnym

Kuchnia w stylu rustykalnym kojarzy się z domową szarlotką oraz pysznymi konfiturami. Jej centrum stanowi oczywiście stół – najlepiej duży, masywny, drewniany, z solidnym blatem. Wykonane z tego samego surowca krzesła i szafki mogą wydawać się nieco podniszczone. Świetnie, jeśli meble będą odziedziczone po dziadkach lub pradziadkach. Doskonale będą prezentowały się również meble z efektem shabby chic, czyli malowane na biało, a następnie – stylizowane na starsze. W przypadku tego pomieszczenia masz duże pole do popisu, ponieważ starszych mebli jest na rynku bez liku, a po odpowiednich zabiegach prezentują się naprawdę obłędnie!

Rzadko dziś spotykanym meblem, o który warto zadbać w aranżacjach rustykalnych, jest również drewniana skrzynia, która może pełnić zarówno rolę siedziska, jak i pojemnika na kuchenne skarby. Masz ochotę wprowadzić jeszcze więcej rustykalnego klimatu, a do tego jesteś koneserem tradycyjnych pomieszczeń? Jeśli tak, możesz zdecydować się na piece kaflowe.

Unikalną, ciepłą i przytulną atmosferę wykreują w kuchni rustykalnej stare przedmioty codziennego użytku, które wniosą do aranżacji nieco klimatu vintage. Chodzi tu, chociażby o wiekowe młynki do kawy czy też przeznaczone do ucierania i rozdrabniania tradycyjne moździerze. Z wystrojem wnętrza świetnie skomponują się również haftowane obrusy oraz malowana ceramika. Wspaniałą aurę stworzysz dzięki ekspozycji stylizowanej zastawy stołowej, która będzie zachęcać do eksplorowania tradycyjnych smaków. Warto zadbać również o wygląd ram okiennych i celowo je postarzyć. Dzięki temu pomieszczenie nabierze wyjątkowego uroku. Wazon z polnymi kwiatami na stole wniesie z kolei do wnętrza barwny akcent i mnóstwo świeżości.

Łazienka w stylu rustykalnym

Łazienka rustykalna, podobnie jak inne pomieszczenia w tym stylu, urzeka prostotą i naturalnością. Jednocześnie jest to miejsce o stosunkowo dużej wilgotności, dlatego warto w niektórych miejscach zrezygnować z drewna na rzecz fototapety lub płytek, które będą je imitowały – wybór jest tutaj naprawdę ogromny. Jeśli chcesz, aby łazienka zyskała bardziej nowoczesny design, możesz zastosować chłodny beton, który świetnie skomponuje się nie tylko z elementami drewnianymi oraz płytkami, ale również z urokiem cegły – czerwonej lub białej.

Główną rolę w łazience naznaczonej rustykalną nutą odgrywa wanna – najlepiej wolnostojąca, na niewielkich nóżkach. Jeśli chcesz, możesz zadbać również o zasłonki, które świetnie oddadzą klimat wiejskiej przestrzeni prysznicowej. Zastanawiasz się, jaka armatura będzie do niej pasować? Najlepiej ta z kurkami w stylu retro – w wersji mosiężnej lub chromowanej.

W łazience możesz wykorzystać również odnowiony kredens, jak również pamiętającą odległe czasy toaletkę oraz konsolę. Nieco przestrzeni warto pozostawić również wiklinowym koszom na pranie – nie ma wątpliwości, że materiał ten wspaniale oddaje klimat wnętrz rustykalnych. Aurę intymności stworzą w pomieszczeniu firany, które świetnie będą się komponować ze świeżymi kwiatami. Należy też zadbać o odpowiednie oświetlenie, najlepiej z dekoracyjnymi kloszami bądź też w postaci latarenek ze świecami.

Irena Zajdel

Kreator wnętrz i specjalista w dziedzinie kompleksowego urządzania wnętrz. Od lat organizuje kompleksowe remonty dla swoich klientów.

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie