Krakula.pl - Wnętrza w stylu boho, czyli o tym, jak wykreować w domu artystyczny klimat

26.06.2021 08:01

Wnętrza w stylu boho, czyli o tym, jak wykreować w domu artystyczny klimat

Feeria kolorów, miks faktur i wzorów, inspiracje Orientem… To tylko kilka cech stylu boho, który charakteryzują kreatywne, często zaskakujące połączenia. O ile kiedyś był on synonimem buntu przeciwko obowiązującym normom, o tyle teraz jest wyrazem swobody, luzu oraz pewnego, nieco artystycznego stylu życia. Masz ochotę zaprosić do swojego wnętrza iskrę wyrafinowanej fantazji? Jeśli tak, postaw na estetykę w stylu boho!

Styl boho wywołał prawdziwą rewolucję w aranżacji wnętrz. Zamiast wyszukanych form i materiałów, postawił na swobodę w wyrażaniu siebie i swojej twórczości. W miejscu przesadnej dekoracyjności i bogatego wyposażenia, pojawił się komfort, relaks i oryginalne rozwiązania. O czym zatem pamiętać, aranżując własne mieszkanie w tym stylu? Odpowiadamy.

Fascynująca historia stylu boho sięga już XIX wieku

Kiedy skończyła się rewolucja francuska, wielu artystów utraciło swoje majątki. To właśnie wtedy, w samy sercu Francji, narodziła się bohema (fr. la bohème). Była to grupa wolnych artystów i intelektualistów. Jej członkowie zaczęli żyć według własnych zasad, które nie wpisywały się w ramy obowiązujących konwencji. Na życie zarabiali ona najczęściej poezją, pisaniem, malowaniem lub też naukami filozoficznymi. Zarówno swoje ubrania, jak i wnętrza, komponowali z dostępnych materiałów.

Najważniejszymi wartościami dla bohemy były wolność i niezależność od mieszczańskich norm, które nie pozwalały im w pełni wyrażać swojego „ja”. Poprzez różnorodność wzorów, kształtów i kolorów chciała się odróżnić od grupy społecznej, która stanowiła dla nich synonim tego, co sztuczne, sztampowe oraz skostniałe. Aranżowane przez należących do bohemy wnętrza oraz szyte ubrania miały być odzwierciedleniem tego sposobu myślenia.

Styl boho szczególną popularność zdobył jednak na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku, podczas tzw. rewolucji obyczajowej. Zapoczątkowali ją hippisi, którzy – podobnie jak i francuska bohema – ponad wszystko cenili wolność, nonkomformizm, a także bliski kontakt z naturą. Dziś, kiedy masowa produkcja rozwija się na wielką skalę, u wielu osób również rodzi się potrzeba poszukiwania czegoś kreatywnego i nieszablonowego. Nietrudno znaleźć to właśnie w fantazyjnej i absolutnie nieszablonowej estetyce boho.

Bajeczna paleta kolorów

Wizytówką stylu boho są energetyczne barwy, tworzące prawdziwy kalejdoskop kolorów. Zwykle występują one w zaskakujących połączeniach z innymi odcieniami, wzorami, fakturami. Paleta inspirowana jest w wielu przypadkach samym Orientem, a więc barwami rubinu, fuksji, turkusu, pomarańczowego, zieleni, a nawet brązu i innych ziemistych odcieni oraz purpury. Mile widziane są również pastele, które doskonale sprawdzają się w roli tła eksponującego dodatki. Warto więc zwrócić uwagę na subtelny róż, łagodną żółć, orzeźwiającą akwamarynę, ale także stonowane beże oraz  alabastrową biel.

Naturalne materiały, retro meble i oryginalne dodatki

Bardzo ważny w estetyce boho jest odpowiedni dobór materiałów – dotyczy to zarówno mebli, jak i dodatków. Najczęściej wykorzystuje się tutaj przedmioty wykonane z naturalnych, ekologicznych surowców, często pochodzących z recyklingu. Chętnie  stosowane jest również szlachetne drewno: palisander, heban, mahoń. Do swoich czterech ścian warto zaprosić także rattanowe stoliki, wiklinowe pufy, bambusowe krzesła. Doskonale w te wnętrze wpiszą się także niesamowicie oryginalne krzesła typu „peacock chair”, które staną się gwiazdą niejednego salonu.

Mieszkanie w stylu boho powinno być przytulne. Dlatego warto zwrócić uwagę na wygodne siedziska, stylowe poduszki, miękkie koce czy też modne narzuty, np. z afrykańskimi wzorami.  We wnętrzach dużą wagę przywiązuje się do wygody – dom powinien być sprzyjającą odpoczynkowi oazą spokoju. Warto zatem zadbać o komfortowy hamak lub fotel wiszący z rattanu. Oba te rozwiązania nie tylko świetnie sprawdzają się po pracy, ale mają również walor dekoracyjny.

Warto zaznaczyć, że we wnętrzach boho stawia się akcent na przedmioty z duszą. Co to właściwie oznacza? Głównie to, że żaden mebel nie znajduje się w mieszkaniu przez przypadek. Nie znaczy to jednak, że nie można umieszczać foteli czy krzeseł w domu spontanicznie, pod wpływem chwili. Główne założenie jest po prostu takie, że mile widziane są meble używane, opowiadające swoją własną historię. Dużą wagę przywiązuje się zatem do niepowtarzalnych, a jednocześnie niedoskonałych, nadszarpniętych zębem czasu mebli, utrzymanych w stylu vintage. Oczywiście, w przypadku estetyki boho jak najbardziej w grę wchodzi własnoręczna renowacja czy też odmalowywanie interesujących okazów. Zamiłowanie do mebli vintage łączy się również z ekologicznym podejściem do życia oraz wyznawaną zasadą: „Reduce, Reuse, Recycle”.

Inspiracja egzotyką

Duszę posiadają również pamiątki z egzotycznych wojaży oraz przedmioty o znaczeniu sentymentalnym, związane z wyjątkowymi wspomnieniami domowników. Mogą być to np. ręcznie wykonane figurki, ale też muszelki, kamyczki czy nawet i szyszki, ułożone na dekoracyjnych podstawkach i zyskujące przez to zupełnie inny, rustykalny charakter. Mieszkanie będzie prezentowało się bardziej interesująco, jeżeli postawisz na komodzie malowane butelki, na karniszach zawiesisz zwiewne zasłony, w witrynach ustawisz ceramiczne naczynia z folklorystycznym wzorem, a na toaletce – stylowe szkatułki z biżuterią. Dodatki, które doskonale będą pasowały do wnętrz w stylu boho, z łatwością można też znaleźć na targach staroci bądź w antykwariatach.

Nie można zapomnieć również o dekoracjach ściennych. Artystyczny klimat we wnętrzu wykreują zarówno plakaty z akcji happeningowych, reprodukcje znanych dzieł sztuki, jak i klasyczne pejzaże z morzem i słońcem w roli głównej. Na ścianie możesz też umieścić romantyczne łapacze snów i plecione makatki bądź też wielobarwne kilimy. Doskonale wkomponują się one w klimat boho. Bardzo chętnie we wnętrzach wykorzystywane są również motywy etniczne, a także kwiatowe i geometryczne wzory. Często pojawiają się one na poduszkach oraz narzutach. Charakterystyczny dla stylu boho jest również tzw. patchwork polegający na łączeniu ze sobą fragmentów różnych materiałów bądź też kolażu rozmaitych wzorów, występujących np. na tapecie.

Świeże rośliny w każdym zakątku domu

Aby wnieść do wnętrza domów nieco koloru i pozytywnej energii, warto zadbać o odpowiednie rośliny. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się pokaźną dracenę, czy też niewielką bromelię, poszczególne kwiaty warto umieścić w różnych zakątkach domu, na parapetach, regałach, a w przypadku większych okazów – również i na samej podłodze. Jeśli chcesz, możesz je umieścić również np. modnych kwietnikach lub nawet wiszących doniczkach. Wspaniale się prezentują i wprowadzają do wnętrza prawdziwy powiew świeżości. Zastanawiasz się, jakie gatunki kwiatów będą tu wyglądały najlepiej? Cóż, na tej płaszczyźnie masz pełną dowolność – mogą to być zarówno monstery, palmy i figowce, jak i uwielbiane przez wiele osób drzewka bonsai.

Pomysły na wnętrza w stylu boho

Styl boho współgra z Twoim gustem i charakterem? Jeśli tak, poznaj pomysły na wnętrza boho – być może będą one dla Ciebie inspiracją!

Salon w stylu boho

Salon w stylu boho wypełnia idylliczna, domowa atmosfera. W jego centrum powinna się znajdować – rzecz jasna – sofa, najlepiej w towarzystwie poduszek z etnicznymi wzorami. Kolejnym istotnym elementem, o którym nie wolno zapomnieć, jest stolik kawowy – świetnie sprawdzi się tu model z naturalnych surowców, a więc np. z drewna. Z pewnością atrakcyjnym dodatkiem będą również wykonane z juty, zdobione frędzlami poduszki, które możesz ułożyć na podłodze – przydadzą się zwłaszcza podczas imprez w gronie przyjaciół oraz rodzinnych maratonów filmowych. Jeśli salon jest niewielki i pełni jednocześnie np. rolę gabinetu, warto wykorzystać bambusowy parawan, który podzieli pokój na dwie różne strefy. Pomieszczenie to dobrze jest również udekorować malunkami, rzeźbami, bądź nawet rękodziełem.

Sypialnia w stylu boho

Orientalne i artystyczne inspiracje można wykorzystać również w sypialni, której charakteru nadadzą umiejętnie dobrane dodatki. Aranżację warto jednak zacząć od łóżka, które powinno być lekkie, a do tego wykonane z wikliny, drewna lub palet. Gwiazdą pokoju sypialnego w stylu boho jest często dekoracyjne lustro w kształcie słońca, które sprawia, że wnętrze nabiera niepowtarzalnego blasku. Jeśli chcesz, aby w Twojej sypialni zapanowała beztroska atmosfera oraz wakacyjny luz, warto zdecydować się również na hamak, krzesło brazylijskie lub też fotel typu kokon – zapewnią  Ci one wspaniały odpoczynek po dniu pełnym wyzwań. Co więcej, będą Ci przypominać o nadmorskiej plaży oraz przyjemnym dotyku wakacyjnej bryzy. Ah… można się rozmarzyć! Wyjątkowy klimat wyczarują w nim również łapacze snów, nietuzinkowe makatki na ścianę, a także plecione, wiszące doniczki na ulubione rośliny.

Kuchnia w stylu boho

Przy aranżacji wnętrz w kuchni wspaniale sprawdzają się zarówno meble retro, jak i te o bardziej nowoczesnym designie. Wystarczy je umiejętnie wystylizować i połączyć np. z marokańskimi płytkami nad blatem. W kuchni boho istotny jest również aspekt ekologiczny, który przejawia się w odpowiednim wyborze materiałów, a więc np. krzeseł z rattanu. Jeśli chcesz poeksperymentować z kolorami i deseniami, możesz też zadbać o zastawę stołową z folklorystycznym motywem czy ułożyć na krzesłach poduszki z etnicznym wzorami. Drobiazgi możesz z kolei przechowywać w plecionych koszach, drewnianych skrzyneczkach czy też glinianych naczyniach. Warto pomyśleć również o oświetleniu. Wyśmienicie sprawdzą się tu lampy z kloszem wykonanym np. z jasnych deseczek bądź też rattanu, najlepiej w odcieniach beżu lub brązu.

Łazienka w stylu boho

Łazienka to w tym przypadku spore wyzwanie aranżacyjne, jednak warto mu sprostać, ponieważ efekt bywa oszałamiający. Styl boho lubi różnorodne faktury, kolory i wzory, dzięki którym wnętrze staje się wielowymiarowe. Warto do niego wprowadzić funkcjonalne płytki imitujące naturalny kamień lub drewno. Zastosowanie znajdą w nim również różnego rodzaju mozaiki i dekory, a także motywy kwiatów i muszli. Jeśli chodzi o armaturę, dobrze sprawdzi się zwłaszcza instalacja designerska, stylizowana na starszą, w kolorze złota lub miedzi. Nie można zapomnieć również o dekoracyjnych akcesoriach – świecach, kadzidłach, wzorzystych dywanach, roślinach doniczkowych, ceramicznych wazonach, jak również o samych plecionych koszach. To dzięki nim stworzysz łazienkę, która będzie Ci się kojarzyć ze wspaniałymi wakacjami w najmodniejszym kurorcie.

Odmiany stylu boho

Boho to jeden z tych stylów, który nieustannie się przeobraża, zyskując odmienne oblicza. Dlatego też można wyróżnić kilka jego odmian, które powstały w wyniku konfrontacji z innymi stylami aranżacyjnymi. Chodzi tu chociażby o: scandi boho, boho industrial czy tez minimal boho.

Scandi boho

Scandi boho to styl, który czerpie inspiracje z dwóch różnych, teoretycznie przeciwstawnych wobec siebie nurtów w designie: skandynawskiego i boho. Z jednej strony wykorzystuje on delikatną i oszczędną paletę barw, z drugiej zaś – wprowadza do wnętrz egzotyczne dodatki, dla których jasne odcienie stanowią idealne tło. Wspólnym mianownikiem obu stylów jest zamiłowanie do naturalnych materiałów oraz różnorodnych faktur. Bazę takich wnętrz nieraz stanowią zatem np. niemalowane drewno, praktyczny rattan czy też pełna uroku wiklina – rezygnuje się w nich jednak z energetycznych kolorów. Należy zaznaczyć, że scandi boho coraz częściej zastępuję klasyczną odmianę boho, co łatwo można zauważyć np. na Instagramie.

Boho industrial

Warto wspomnieć również o stylu będącym fuzją estetyki boho oraz loftowej. Surowe, industrialne wnętrza zyskują tu więcej kolorów i wydają się – dzięki temu – bardziej radosne. Optymistyczną aurę i nieco wakacyjnej swobody wprowadzają do niego np. poduszki pokryte kontrastowym deseniem, drewniane figurki z zagranicznych podróży czy też orientalny dywan z frędzlami. Jak się okazuje, charakterystyczna dla loftów czerwona cegła i beton świetnie komponuje się również z wyplatanymi z rattanu koszami czy też fotelami typu kokon, charakterystycznym dla stylu boho.

Minimal boho

Minimal boho stanowi mariaż – jak łatwo się domyślić – minimalizmu z estetyką boho. W tym przypadku pierwsze skrzypce odgrywa oszczędna paleta ciepłych barw – dominują odcienie piasku i lnu oraz stonowane szarości. Wnętrze w tym stylu jest pełne harmonii. Można ją uzyskać dzięki lekkim meblom z jasnego drewna, miękkim dywanom czy nawet i białym świecom oraz lampionom, które wykreują w nim magiczną aurę. W roli szafeczki nocnej znakomicie spisze się pleciony puf, natomiast w wazonach warto zadbać o roślinność, która nie może być jednak zbyt wybujała. Wystarczy np. pojedynczy liść palmowy czy też prosty bukiet z jednolitych kwiatów. Ważne, aby zachować umiar i maksymalnie ograniczyć liczbę dodatków.

Irena Zajdel

Kreator wnętrz i specjalista w dziedzinie kompleksowego urządzania wnętrz. Od lat organizuje kompleksowe remonty dla swoich klientów.

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie