Krakula.pl - Analiza rynku: w maju ceny mieszkań znów poszły w górę

24.06.2021 07:45

Analiza rynku: w maju ceny mieszkań znów poszły w górę

  • Z raportu Expandera i Renter.io wynika, iż mediana cen za mieszkania w Krakowie przekroczyła w maju 10 tys. zł za mkw. Warto zaznaczyć, że tak samo stało się dwa miesiące temu w Gdańsku. Wskutek przegrzania rynku ceny zaczęły tam spadać i obecnie są niższe niż rok temu.
  • Znaczne podwyżki odnotowano w Bydgoszczy, Białymstoku, Lublinie, Warszawie, Radomiu, Wrocławiu, Szczecinie i Gdyni. Ceny lokali mieszkalnych są tam aż o 17,5 proc. wyższe w ujęciu r/r.
  • Tymczasem z danych GUS wynika, że w maju deweloperzy rozpoczęli o trzy razy więcej inwestycji niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (ponad 17 tys.). Większa liczba dostępnych mieszkań ma poskutkować przyhamowaniem tendencji wzrostowej cen.

Autorzy raportu wskazują, że z roku na roku ceny mieszkań rosną coraz szybciej. W 17 analizowanych miastach średni wzrost wyniósł 9 proc. r/r. Ciekawym spostrzeżeniem zdaje się fakt, że wraz z upływem czasu w Internecie ubywa ogłoszeń mieszkaniowych. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Podczas gdy w kwietniu analizie poddano prawie 55 tys. ofert, w maju dostępnych było zaledwie 31 tys.

Czy ceny mieszkań zaczną wreszcie spadać?

Po ostatnich zapowiedziach rządowych dotyczących wprowadzenia Polskiego Ładu wielu ekspertów wskazało, że zaproponowane założenia najpierw spowodują dalszy wzrost cen mieszkań, a po pewnym czasie – załamanie rynku nieruchomości. Eksperci Expandera i Renter.io tłumaczą, że korzystny poziom rat w pandemii, będący efektem obniżenia stóp procentowych, przyczynił się do utrzymania wysokiego popytu mieszkaniowego. Natomiast postpandemiczne zmiany na rynku kredytowym zaowocują w najbliższym czasie wyższym ratami. Dlatego z jednej strony fakt drożejących mieszkań mógłby przestać być dla potencjalnych nabywców akceptowalny. Przykład: w Krakowie miesięczna wysokość spłaty kredytu hipotecznego na zakup 50-metrowego mieszkania wyniosła w lutym 2020 roku 2 148 zł, a obecnie – 2 158 zł. Wzrost nie jest tu zatem tak bardzo widoczny, jak w Katowicach czy Gdańsku. Różnica cen w ujęciu r/r sięga tam ponad 200 zł.

Z drugiej strony drożejące materiały budowlane, konieczność stosowania się do obowiązujących norm efektywności energetycznej oraz problemy z wykupem gruntów pod zabudowę raczej nie przyczynią się do spadku cen nieruchomości.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie