Krakula.pl - Czy Polski Ład uderzy w wynajmujących mieszkania?

19.08.2021 12:40

Czy Polski Ład uderzy w wynajmujących mieszkania?

  • Rządowy program budzi wiele kontrowersji. Po raz kolejny okazuje się, że obiecywane korzyści nie obejmą wszystkich grup społecznych.
  • Polski Związek Firm Deweloperskich zaznacza, że „Polski Ład” proponuje zmiany, które znacznie obciążą wynajmujących. Po pierwsze zakaże amortyzowania mieszkań, a po drugie uniemożliwi osobom fizycznym możliwość rozliczania najmu podatkiem dochodowym i pozostawi jedynie podatek przychodowy.

Jakie rewelacje dla wynajmujących szykuje Polski Ład?

Według zapewnień rządowych proponowane zmiany podatkowe mają przynieść korzyści 80 proc. społeczeństwa. Tymczasem zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami osoby czerpiące korzyści finansowe z wynajmu prywatnego mogą rozliczać się na podstawie skali podatkowej (17 lub 32 proc.) albo ryczałtu. Polski Ład dopuszcza tylko jedną z wyżej wymienionych opcji – ryczałt. Oznacza to brak odliczeń podatkowych na podstawie poniesionych kosztów takich jak np. remonty czy wyposażenie lokalu oraz amortyzacji mieszkania. Zmiany te najmocniej uderzą w osoby prywatne, działające na zasadzie umowy najmu instytucjonalnego. Według danych GUS obecnie w ten sposób rozlicza się ponad 200 000 osób. Po wejściu w życie Polskiego Ładu ich zyski będą znacznie niższe niż do tej pory. 

Co to oznacza w rzeczywistości?

Jak zmiany argumentują rządzący? Oprócz zasilenia budżetu ich zdaniem nowe przepisy mają doprowadzić do zatrzymania wzrostu cen na rynku nieruchomości na wynajem. W uzasadnieniu projektu ustawy można przeczytać, że celem tych zmian jest stworzenie w Polsce sprawiedliwego systemu podatkowego, w którym podatki płacone są przez obywateli według zasad fair play, w wysokości adekwatnej do ich możliwości, w duchu sprawiedliwości społecznej. Czy rzeczywiście tak się stanie? Przedstawiciele PZFD mają duże wątpliwości.

W naszej ocenie propozycje „Polskiego Ładu” nie zatrzymają wzrostu cen na rynku, bo te spowodowane są niską podażą nieruchomości, drożejącymi materiałami budowlanymi, kosztami robocizny, a także coraz mniejszą dostępnością działek budowlanych. Będą one jedynie czynnikiem zatrzymującym rozwój rynku  nieruchomości – ocenia Dyrektor Generalny PZFD Konrad Płochocki. Podkreśla on również, że proponowane zmiany prawne przyczynią się do powiększenia szarej strefy. Są to osoby, które nie podpisują z najemcami umów i nie odprowadzają podatków. To natomiast przełoży się na spadek jakości świadczonych usług i standardu mieszkań. Żeby uniknąć tego typu zjawisk, musimy sprofesjonalizować rynek wynajmu. Tylko w ten sposób najemcy mieszkań będą mieli gwarancję standardu lokali oraz odpowiednią ochronę prawną. Rozwój rynku nieruchomości na wynajem przyczynia się do wzrostu mobilności społeczeństwa – dodaje Płochocki.

Najbardziej poszkodowani mogą się okazać najemcy

W wyniku zmian prawdopodobnie wzrosną ceny lokali. Wynajmujący będą chcieli zminimalizować straty, podnosząc czynsze. To natomiast odbije się na najemcach. Wynajem mieszkań w Polsce i tak jest już bardzo drogi, a teraz te koszty mogą realnie wzrosnąć. To z kolei może spowodować zwiększenie liczby osób, które, chcąc „zaoszczędzić”, będą korzystały z usług szarej strefy. Wbrew planom PiS nie zwiększy to wpływów do budżetu państwa, a znacząco obniży poziom bezpieczeństwa najemców oraz standard wynajmowanych przez nich lokali.

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie