Krakula.pl - Jak powstawał najwyższy budynek w Krakowie?

17.07.2021 06:01

Jak powstawał najwyższy budynek w Krakowie?

Unitycentre - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://tiny.pl/9xq3f.
  • Najwyższy budynek w Krakowie to obecnie Unity Tower, czyli dawny „Szkieletor”. Znajduje się on w dzielnicy Grzegórzki, niedaleko Ronda Mogilskiego. Choć budowa obiektu rozpoczęła się w 1975 roku, to udało się ją dokończyć dopiero we wrześniu 2020 roku.
  • Za przeobrażenie krakowskiego „Szkieletora” odpowiadają Szymon Duda i Henryk Gaertner, założyciele i współwłaściciele krakowskiej firmy deweloperskiej GD&K Group. Realizacja projektu Unity Centre zajęła im 15 lat. Pomagali im również architekci z biura DDJM.
  • Generalnym wykonawcą kompleksu była firma Strabag. Kontrakt zawarto na kwotę 380 mln zł.

Burzliwa przeszłość Unity Tower

Historia dawnego „Szkieletora” ma swój początek w 1968 roku. To właśnie wtedy ogłoszono konkurs na projekt budynku Naczelnej Organizacji Technicznej. Wygrał wówczas zespół Zdzisława Arcta, a realizacją inwestycji kilka lat później zajęła się firma Mostostal. Budowa 24-piętrowego szkieletu obiektu zakończyła się 1979 roku. W planach było utworzenie na najniższych piętrach budynku sali kongresowej mogącej pomieścić kilkaset osób oraz zaplecza gastronomiczno-usługowego. Na reszcie kondygnacji miały powstać pomieszczenia administracyjne, kawiarnia z tarasem widokowym i hotel. Problemy ekonomiczne sprawiły jednak, że na kilkadziesiąt lat budowa stanęła w miejscu, a „Szkieletor” stał się niechlubnym symbolem Krakowa.

dawny Szkieletor
Fot. autorstwa Janusz Klimek, CC BY-SA 3.0, https://tiny.pl/9xxhx.

Przełom, po wielu próbach przejęcia konstrukcji, nastąpił w 2005 roku. Wówczas właściciel obiektu, firma Węglozbyt, sprzedała „Szkieletora” wraz z gruntem za 30 mln zł spółce Treimorfa Project sp. z o.o. Mniejszą część udziałów posiada w niej właśnie GD&K Group. Po dokonaniu transakcji pojawiła się propozycja podwyższenia konstrukcji o kilkadziesiąt metrów, jednak nie zgodziła się na to Wojewódzka Rada Konserwatorska.

Dopiero w 2009 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków Jan Janczykowski zezwolił na podwyższenie obiektu z 92 do 102,5 metra. Jednak już dwa lata później Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję o warunkach zabudowy, tłumacząc, iż wcześniejsza analiza urbanistyczna zawierała uchybienia. W 2013 roku krakowscy radni uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego, który umożliwił rozpoczęcie prac budowlanych. Ze względu na późniejszy brak porozumienia z sąsiadami działki, na której powstawała inwestycja, a następnie niedotrzymanie terminów realizacji, czas budowy znacznie się wydłużył. Ostatecznie kompleks oddano do użytku w październiku 2020 roku.

Najwyższy budynek w Krakowie jest częścią kompleksu Unity Centre

Biznesowy zespół architektoniczny składa się z 5 obiektów. Trzy spośród nich stanowią nowoczesne biurowce: Unity Tower, Square One i Square Two. Kompleks tworzą również hotel Radisson Red z 230 pokojami oraz luksusowy apartamentowiec. Pod zespołem obiektów znajduje się dwukondygnacyjny garaż podziemny. Łączna powierzchnia użytkowa Unity Centre wynosi ok. 50 tys. mkw. W Internecie można natknąć się jednak na krytyczne komentarze dotyczące zagospodarowania terenu przed kompleksem – brakuje bowiem na nim zieleni.

Na parterze Unity Tower znajdzie się miejsce dla punktów gastronomicznych i usługowych. Obecnie wciąż trwają prace wykończeniowe obiektu na potrzeby najemców, choć właściciele zapewniają, że nie mogą narzekać na brak chętnych. Za komercjalizację przestrzeni odpowiada Fisheye Properties. Najwyższy budynek w Krakowie poprzez prestiżowy wygląd oraz dogodną lokalizację (niecałe 2,5 km do Dworca Głównego) ma przyciągnąć zarówno krajowe, jak i zagraniczne firmy. Ze względu na fakt, że do wynajęcia jest aż kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej, nasuwa się pytanie, czy w czasach popularności pracy zdalnej i renegocjacji umów wynajmu znajdzie się wystarczająca ilość chętnych firm. Z kolei internauci pytają, kiedy taras widokowy oraz restauracje ulokowane na 27.  piętrze budynku zostaną udostępnione odwiedzającym. Na Facebooku Unity Centre możemy przeczytać, że  ich otwarcie miałoby nastąpić jeszcze w tym roku. Nie jest to jednak nic pewnego – w listopadzie przedstawiciele firmy nie wykluczali bowiem otwarcia obiektu już tegorocznej wiosny.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie