Krakula.pl - „Mieszkanie na start” w Krakowie – już w maju rusza nabór wniosków

06.05.2021 01:04

„Mieszkanie na start” w Krakowie – już w maju rusza nabór wniosków

  • Na Klinach powstaje nowe osiedle mieszkaniowe objęte rządowym programem mieszkaniowym. 
  • Nabór mieszkańców rusza 31 maja i potrwa prawie miesiąc. Pod uwagę brane będą kryteria społeczne oraz zdolność czynszowa. 
  • Średnia cena nieruchomości w programie mieszkaniowym ma wynieść niecałe 29 zł/mkw., a dopłata dla czteroosobowej rodziny ok. 530 zł miesięcznie.

481 mieszkań dla krakowian

Nowe osiedle powstaje przy ul. Anny Szwed- Śniadowskiej, na Klinach, w południowej części Krakowa. W budowie jest 8 czteropiętrowych bloków, których inwestorem jest spółka PFR Nieruchomości SA. Większość mieszkań składa się z 2 lub 3 pokoi i jest przeznaczona głównie dla rodzin z dziećmi. Cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w Krakowie jest bardzo wysoka, a to oznacza, że wiele osób oraz rodzin nie może pozwolić sobie na własne mieszkanie – ocenia Krystyna Wąchała Malik, reprezentująca spółkę PFR Nieruchomości. Nasza oferta skierowana jest właśnie do nich. Proponujemy długoterminowy, stabilny najem instytucjonalny bez konieczności zaciągania ogromnego, wieloletniego zobowiązania finansowego. Nie trzeba posiadać zdolności kredytowej, wkładu własnego, ani środków na wykończenie lokalu – dodaje.

Mieszkania trafią do odbiorców w podstawowym standardzie wykończenia. Oznacza to położenie tynków na ścianach, malowanie, wykończenie podłóg oraz wyposażenie łazienki. Po stronie najemców pozostaje natomiast umeblowanie mieszkania i wyposażenie kuchni. Brak konieczności przeprowadzania dodatkowych prac ma bowiem skrócić czas przeprowadzki oraz zmniejszyć jej koszty.

Ile wyniesie czynsz?

Lokale dostępne w programie „Mieszkanie na start” w Krakowie z założenia mają być tańsze niż miesięczna rata kredytu hipotecznego oraz wynajem po cenie rynkowej. Okazuje się jednak, że różnice nie są znaczące. Średni miesięczny czynsz za mieszkanie przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej ma wynieść 28,85 zł/mkw. Przy 60 mkw. to koszt ponad 1730 zł. Do tego doliczyć trzeba standardowe opłaty za media, co podniesie całkowity koszt do kwoty przekraczającej 2000 zł. Dodatkowo naliczana będzie jednak ulga, w wysokości uzależnionej od ilości członków rodziny. Przy 4 osobach wyniesie ona maksymalnie 530 zł miesięcznie.

Jak zgłosić się do programu „Mieszkanie na start” w Krakowie?

Osoby zainteresowane rządową inicjatywą mogą składać wnioski już od 31 maja. Następnie, w ciągu 60 dni będą musiały dostarczyć niezbędną dokumentację. Należą do nich np. potwierdzenie rozliczania podatków w mieście. 

Rekrutacja odbędzie się dwuetapowo, a pierwszeństwo w niej mają rodziny z dziećmi, osoby niepełnosprawne, mieszkańcy miasta poniżej 35 roku życia, a także seniorzy. Dodatkowe punkty można uzyskać m.in. za posiadanie książeczek mieszkaniowych wydanych przed 1990 rokiem oraz wyższe wykształcenie. Wnioski można składać za pośrednictwem strony www.krakow.mdr.pl do 20 czerwca.

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie