Ogród na parterze przy mieszkaniu w bloku można zmienić w przestrzeń, która będzie letnim salonem, miejscem do wypoczynku i zabaw dzieci. Funkcjonalne i estetyczne zagospodarowanie tak niedużej przestrzeni stanowi wyzwanie, dlatego kluczowe jest wcześniejsze przemyślenie i rozplanowanie elementów ogródka. Jak go urządzić, aby czerpać z niego jak najwięcej radości?
Mieszkanie i ogród na parterze narażone są na ciekawskie spojrzenia sąsiadów i przechodniów. Aby się przed nimi uchronić, należy zadbać o dokładne zasłonięcie ogrodzenia. W tym celu można zasadzić rośliny, które rosnąc, zasłonią widok. Popularnym rozwiązaniem jest zasadzenie żywopłotu z bukszpanu lub tuj wzdłuż ogrodzenia. Drugie wyjście to panele, które ustawione jeden przy drugim całkowicie zasłonią ogród. Nazywane są płotem lamelowym lub kompozytowym albo panelami osłonowymi. Ich dużą zaletą jest natychmiastowy efekt. Rośliny, choć wyglądają ładnie i działają uspokajająco, potrzebują czasu, by urosnąć. Oba rozwiązania można jednak połączyć. Ustawione panele mogą zostać zasłonięte roślinami, np. ozdobną trawą, roślinami pnącymi lub małymi drzewami w donicach.
Ogródki przy mieszkaniach mają służyć przede wszystkim do wypoczynku. Koniecznie zatem trzeba wyposażyć je w siedziska i stolik. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie funkcje będą spełniać. Czy wystarczy niski stolik do kawy, czy raczej przyda się większy stół, przy którym rodzina zasiądzie do obiadu. Wybierając wyposażenie ogrodu, warto pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, meble powinny być praktyczne, to znaczy wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne; lekkie, co jest istotne przy ich przenoszeniu; oraz składane, aby nie zajmowały dużo miejsca, gdy skończy się sezon letni. Najlepiej ograniczyć się do wyboru tych najniezbędniejszych sprzętów, aby zostawić miejsce dla innych elementów w ogrodzie.
Wybór mebli czy też innej małej architektury zależy od funkcji ogrodu. Oprócz umeblowania przeznaczonego do odpoczynku, ogród na parterze można wyposażyć w huśtawkę, grill lub piaskownicę dla dzieci. Jeśli mieszkanie zajmuje rodzina z dziećmi, dobrze jest zaplanować miejsce, w którym zostaną umieszczone atrakcje dla nich, np. basenik czy trampolina.
Rośliny są istotą ogrodów i podstawowym elementem, który je tworzy. W przypadku małych ogrodów trzeba szczególnie uważać przy wyborze roślin. Nie poleca się sadzić gatunków zbytnio rozkrzewiających się, które niekontrolowane mogłyby zająć dużą część przestrzeni lub przedostać się do sąsiednich ogródków. Duża różnorodność gatunków także jest niekorzystna, może tworzyć chaos i przytłaczać i tak małą już powierzchnię.
Architekci krajobrazu radzą sadzenie niskich drzew, np. cyprysowców, które rosną szybko i nie wymagają częstego podlewania. Inne małe drzewa to klony palmowe i japońskie, magnolia jane będąca niską odmianą magnolii lub drzewka, które można formować lub sadzić w dużych, ozdobnych donicach. Ładnie wyeksponowane mogą być elementami wyróżniającymi się na tle reszty ogrodu. Warto także wykorzystać ogrodzenie i zawiesić na nim doniczki z wybranymi kwiatami. Także rośliny pnące są sposobem na przemycenie do małego ogrodu jeszcze większej ilości zieleni.
Ogródki przy blokach mają niewielką powierzchnię, ale dzięki zastosowaniu kilku trików można sprawić, że będą wydawały się większe. Pomoże w tym wybór odpowiednich roślin i sposób ich ustawienia. Jednym z rozwiązań jest rozstawienie ich tak, by te o większych liściach znajdowały się przy mieszkaniu, a te o drobnym ulistnieniu — na końcu ogrodu. Należy zwrócić także uwagę na wysokość roślin. Wyższe powinny być zasadzone dalej od mieszkania, a niższe bliżej niego. Ten zabieg sprawi, że przestrzeń ogrodu optycznie się pogłębi.
Również kolor roślin ma znaczenie. Chłodne barwy, takie jak niebieski, fioletowy, różowy, wzmacniają efekt optycznego powiększenia przestrzeni, jeśli umiejscowione są z tyłu ogrodu. Jeżeli właścicielowi ogrodu podobają się ścieżki, nie musi z nich rezygnować. Wysypana drobnym żwirem ścieżka, tajemniczo znikająca za krzewami lub kępami trawy wywoła wrażenie, że ogród jest większy niż w rzeczywistości. Należy powstrzymać się od umieszczania jakiegokolwiek elementu na środku ogrodu, ponieważ wtedy wydaje się on zapełniony i zamknięty. Niekonwencjonalnym, ale skutecznym pomysłem jest ustawienie lustra, które odbije zieleń, wywołując złudzenie dużego ogrodu.
Umiejętnie dobrane oświetlenie może wydobyć urok ogrodu także nocą, a urocze latarnie i lampiony są dekoracją również w świetle dziennym. Korzystnym zabiegiem jest umieszczenie lamp tylko w niektórych miejscach, tak aby delikatne światło podkreślało najładniejsze elementy ogrodu. Rośliny podświetlone od dołu wyglądają interesująco i mogą być ozdobą nawet po zmierzchu. Źródło światła należy umieścić między obserwatorem a rośliną w taki sposób, by było skierowane na obiekt. Ekonomicznym rozwiązaniem, które pomaga w zaoszczędzeniu na rachunkach za prąd, jest zastosowanie lamp solarnych.
Strefę odpoczynku, czyli altankę lub miejsca do siedzenia, należy oświetlić mocniejszym światłem, np. lampą zawieszoną nad stołem. Jeśli jednak w ogrodzie brakuje zadaszenia, można zaopatrzyć się w lampy w postaci słupków lub wyższe lampy stojące. Mocne światło umożliwi czytanie książek czy przygotowywanie posiłków na stole. W pewnych sytuacjach silne światło nie jest potrzebne, więc aby uzyskać efekt intymności, należy zamontować lampy boczne, np. kinkiety, które dają subtelne i rozproszone światło.
Ogród na parterze jest przedłużeniem mieszkania, dlatego warto mieć na uwadze spójność estetyczną z wystrojem wnętrza. Warto pamiętać również, że w przypadku małego ogrodu mniej znaczy lepiej, co oznacza, że zbyt wiele gatunków roślin lub nadmiar małej architektury nie przyniesie oczekiwanego, pozytywnego efektu.