Krakula.pl - Plac Wolnica w nowej odsłonie. Kraków chce stworzyć własną koncepcję „miasta 15-minutowego”

02.09.2021 02:24

Plac Wolnica w nowej odsłonie. Kraków chce stworzyć własną koncepcję „miasta 15-minutowego”

Fot. RaNo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3657447.
  • Plac Wolnica jest kolejnym po Placu Nowym zabytkowym miejscem na Kazimierzu, które miasto postanowiło zrewitalizować. Jest to element przedsięwzięcia o nazwie „Magiczny Kwartał”. Realizuje go Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie. 
  • Natomiast nad koncepcją zagospodarowania pracuje obecnie firma  Gehl Architects ApS. 

O przyszłość Placu Wolnica zapytano mieszkańców

„Magiczny kwartał” to inicjatywa, której celem jest poprawa jakości przestrzeni publicznych oraz życia mieszkańców na terenie Dzielnicy I. Pod koniec sierpnia przeprowadzono dokładną ocenę urbanistyczną oraz inwentaryzację placu. Na bazie zebranych danych ma powstać plan jego modernizacji. Miasto chce, aby mieszkańcy Krakowa wzięli aktywny udział  w tym przedsięwzięciu. W tym celu 1.09 na Placu Wolnica zorganizowano specjalne warsztaty, zachęcające ludzi do wspólnej debaty. Pierwszą część spotkania skierowano do do przedstawicieli jednostek miejskich oraz znajdującego się w sąsiedztwie Muzeum Etnograficznego. Jego głównym zadaniem była analiza pozyskanych do tej pory danych.

Druga część warsztatów miała na celu wysłuchanie głosów samych mieszkańców, głównie tych, którzy w okolicy Placu Wolnica mieszkają lub pracują. W związku z tym zaproszono na nie m.in. przedsiębiorców prowadzących działalność w pobliżu placu, mieszkańców Kazimierza oraz działające tam organizacje pozarządowe. Nie wiadomo jeszcze, jak w skutek tej debaty będzie wyglądał nowy plan zagospodarowania Placu Wolnica, ani jak zmieni się jego wygląd. Priorytetem ma być jednak zwiększenie jego dostępność, poprawa mobilności oraz walorów estetycznych. 

Pierwszy krok w stronę stworzenia „miasta 15-minutowego”?

„Klimatyczny Kwartał” to projekt o większym zasięgu. Oprócz Placu Wolnica obejmie on obszar od ul. Grzegórzeckiej i Dietla po aleję Daszyńskiego. Zakłada on taką zmianę obecnego planu zagospodarowania, by mieszkańcy Kazimierza mogli realizować wszystkie najważniejsze potrzeby, takie jak nauka, praca, rozrywka czy zakupy w odległości nie większej niż 15 minut piechotą lub rowerem. Ma to znacząco wpłynąć na jakość życia w mieście, a jednocześnie zmniejszyć ruch samochodowy i ograniczyć emisję CO2 do atmosfery. Jest to projekt oparty na opracowanej we Francji i działającej w wielu krajach europejskich koncepcji „miasta 15-minutowego”. Chcielibyśmy, by przestrzenie miejskie stały się bardziej zrównoważone w dwóch kwestiach: adaptacji do zmian klimatycznych, dążenia do neutralności klimatycznej, by Kraków nie był tzw. wyspą ciepła i miasto nie wpływało negatywnie na środowisko, ale i dostosowania do sytuacji związanej z rozwojem Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej i nowego przystanku – Kraków Grzegórzki SKA – ocenia zastępca prezydenta miasta Andrzej Kulig. 

Oprócz rewitalizacji Placu Wolnica, inicjatywa „Magiczny Kwartał” ma objąć również stworzenie ulic-ogrodów, tereny zielone pod nasypami kolejowymi, przebudowę i rewitalizację ul. Starowiślnej czy rewitalizację wspomnianego wcześniej Placu Nowego.

Tagi tego artykułu:

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie