Krakula.pl - Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co musisz zwrócić uwagę?

16.10.2021 07:49

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co musisz zwrócić uwagę?

Zakup mieszkania na rynku wtórnym wiąże się przede wszystkim z zachowaniem zdrowego rozsądku oraz obiektywną oceną zalet i wad danego lokalu. Samo znalezienie wymarzonego mieszkania to nie wszystko. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić stan prawny nieruchomości. Dopiero po wykonaniu tej czynności możesz dalej kontynuować proces zakupu. Dokumentem, który pozwoli Ci wykluczyć wszelkie nieprawidłowości, jest numer księgi wieczystej. Dzięki niemu podejrzysz, czy mieszkanie nie jest obciążone wpisami, które uniemożliwiałyby jego zakup. W przypadku braku księgi wieczystej można zwrócić się o zaświadczenie ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – historia lokalu i stan techniczny

Drugim krokiem jest historia mieszkania. Warto się dowiedzieć, kto w nim mieszkał i dlaczego wystawiono je na sprzedaż. Nawet jeśli właściciel bądź pośrednik będzie zachwalał i opowiadał o mieszkaniu w samych superlatywach, to wręcz trzeba zapukać do sąsiadów i zweryfikować te informacje. Sprzedający mają nieraz różne powody sprzedaży, a jedną z nich jest właśnie trudny sąsiad.

Stan techniczny lokalu to kolejna rzecz, którą trzeba zweryfikować, aby się nie okazało, że remont pochłonie kolejne pieniądze. Należy sprawdzić głównie instalację elektryczną oraz wentylację. Uwaga: w przypadku mieszkania do remontu pomalowanego na biało powinna się w głowie zapalić czerwona lampka. Niestety często z pomocą takiego zabiegu ukrywa się wilgoć, grzyb.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – otoczenie, umowa, budżet

Zazwyczaj na rynku wtórnym albo kupujemy mieszkania z miejscem parkingowym, albo są miejsca ogólnodostępne. Trzeba się dowiedzieć, czy czasami podczas ulewnych deszczów nie jest zalewana hala garażowa. Natomiast w przypadku miejsc ogólnodostępnych warto przyjechać późnym popołudniem i zobaczyć, czy nie jest tak pełno samochodów, że będziesz musiał parkować przy bloku obok.

Jak już znalazłeś wymarzone mieszkanie na rynku wtórnym, które spełnia twoje oczekiwania pod względem lokalizacji, układu, ekspozycji na słońce oraz ceny, to trzeba podpisać odpowiednią umowę i to najlepiej notarialną. Niektórzy uważają, że to stracone pieniądze. Jednak jak się ma 1000 zł kosztu umowy przedwstępnej do zakupu mieszkania za 400 tys. zł?

Pamiętaj o tym, aby do podstawowego budżetu doliczyć dodatkowe koszty związane z zakupem nieruchomości. Zasadniczo przyjmuje się, iż osoba sprzedająca nieruchomość ponosi wszelkie koszty związane z przygotowaniem odpowiednich dokumentów. Natomiast kupujący pokrywa koszty bezpośrednio związane z zakupem takie jak podatki czy opłaty notarialne.

Umowę przedwstępną podpisz w formie aktu notarialnego. Zabezpiecz się zadatkiem, aby sprzedający się nie rozmyślił bądź nie znalazł innego klienta, który zapłaci mu więcej, bo w umowie wpisano zaliczkę, a nie zadatek. Jeśli kupujesz na kredyt, zapewnij sobie w umowie możliwość odstąpienia w przypadku nieotrzymania kredytu. A jeśli masz pewną zdolność kredytową – określony czas, aby strona sprzedająca mogła przygotować odpowiednie dokumenty wymagane do sprzedaży.

Grzegorz Pastuch

Pośrednik w obrocie nieruchomościami, specjalista ds. nieruchomości inwestycyjnych

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie