Krakula.pl - Budżet Krakowa 2022. Jakie inwestycje zrealizuje miasto?

18.11.2021 12:55

Budżet Krakowa 2022. Jakie inwestycje zrealizuje miasto?

  • Prezydent Jacek Majchrowski przedłożył radnym plan budżetu na następny rok. Całkowite dochody miasta mają wynieść 6 mld 288 mln zł, natomiast zaplanowane wydatki 7 mld 47 mln zł. 
  • Mimo ograniczenia wpływów do budżetu samorządów przez Polski Ład, Kraków nie zamierza rezygnować z kluczowych inwestycji. 

Skąd miasto czerpie środki finansowe i jak ogranicza je Polski Ład?

Jak wynika z projektu, największą część budżetu zajmują dochody własne gminy. Stanowią one 36 proc. ogółu. W przyszłym roku mają zapewnić miastu 2 mld 263 mln zł. Należy do nich m.in. podatek od nieruchomości, podatek od spadków i darowizn czy podatek od czynności cywilnoprawnych. Dużą część środków w tej kategorii zapewniają także wpływy ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Olbrzymie znaczenie (30 proc. całkowitych dochodów gminy) mają również fundusze pochodzące z podatków PIT i CIT. Według wyliczeń, w przyszłym roku ich suma wyniesie 1 mld 995 mln zł. Na kolejnych miejscach znalazły się subwencje i dotacje z budżetu państwa oraz środki ze źródeł zagranicznych. Łącznie dochód ten szacowany jest na ponad 2 mld zł. W ich skład wchodzą m.in. środki na wypłatę świadczeń alimentacyjnych i rodzinnych, subwencja oświatowa w wysokości 1 mld 045 mln zł, czy dotacje na finansowanie komunikacji zbiorowej.

Kraków może liczyć także na wsparcie w ramach Polskiego Ładu – planowane jest dofinansowanie trzech miejskich inwestycji. Należą do nich budowa DPS-u przy ul. Praskiej i Krakowskiego Centrum Muzyki oraz stworzenie Ogrodu Płaszów. Warto jednak dodać, że rządowy program zmniejsza udział samorządów w środkach z podatku PIT. Jak wyliczono, w samym 2022 r. miasto straci z tego powodu 450 mln zł.

Budżet Krakowa 2022 – wydatki bieżące i inwestycje

Każdego roku miasto musi zapewnić mieszkańcom dostęp do infrastruktury oraz usług. Na ich sprawne działanie w przyszłym roku zaplanowano przeznaczyć aż 5 mld 673 mln zł. Oczywiście na pierwszym miejscu na liście bieżących wydatków miasta znajduje się edukacja. Wydatki na ten cel stanowią aż 32,8 proc. budżetu. Na kolejnych miejscach znajdują się transport publiczny, gospodarka komunalna oraz ochrona środowiska.  

Mimo widocznych skutków pandemii oraz ograniczenia wpływów do budżetu miasta przez Polski Ład, Kraków zamierza zrealizować wszystkie zaplanowane inwestycje. Są wśród nich przebudowy dróg, budowy chodników oraz ścieżek rowerowych, tworzenie nowych terenów zielonych oraz modernizacja już istniejących czy tworzenie nowych szkół i przedszkoli. Budżet Krakowa 2022 zakłada także rewitalizację boisk sportowych i budowę nowych hal, stworzenie kilku DPS-ów oraz troskę o znajdujące się na terenie miasta zabytkowe forty. Nie może w nim zabraknąć także środków na realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego.

Tagi tego artykułu:

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie