Krakula.pl - Mieszkania z ogródkiem nowym trendem wśród kupujących?

Mieszkania z ogródkiem nowym trendem wśród kupujących?

  • Istnieją przesłanki mówiące o tym, że popyt na nieruchomości, które mają dostęp do zieleni, utrzyma się jeszcze bardzo długo. Ponad 75 proc. badanych Polaków obawia się ponownych fal koronawirusa, co może potęgować ten trend (ARC Rynek i Opinia).
  • Oprócz sąsiedztwa i samych terenów rekreacyjnych w pobliżu ważna jest zieleń na terenie inwestycji. Wzrosło zainteresowanie balkonami i ich aranżacją, a wśród deweloperów dobrą praktyką stało się sadzenie drzewek, tworzenie aranżacji ogrodowych czy innego rodzaju kreatywne wykorzystanie zielonego terenu – tłumaczy Witold Indrychowski, prezes spółki Merari.

Preferencje zakupowe Polaków zmieniają się na przestrzeni czasu. Trwająca pandemia znacząco wpłynęła na to, jakie lokale są dziś najbardziej poszukiwane. Kiedyś  najszybciej sprzedawały się lokale na wysokich kondygnacjach – dzisiaj mieszkania z ogródkiem.

Mieszkania z ogródkiem, czyli bliżej zieleni, dalej od centrum

W ciągu ostatnich lat coraz ważniejszą kwestią przy zakupie własnego „M” stał się bliski kontakt z naturą. Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników – od zwiększenia świadomości o korzystnym oddziaływaniu przyrody na człowieka, po coraz popularniejszy model pracy zdalnej, na zwyczajnym znużeniu betonową infrastrukturą kończąc. Pandemia, która poprzez swoje restrykcje zamknęła ludzi w domach, spowodowała, że ci jeszcze bardziej docenili możliwość wyjścia na spacer, czy chociażby widok kilku drzew zza okien.

Portal Rynekpierwotny.pl wskazuje, że oprócz zieleni w pobliżu osiedli wzmaga się także popyt na działki rekreacyjne, rodzinne ogródki działkowe i większe mieszkania. Na znaczeniu zyskują przedmieścia. Kwestię tę w ujęciu liczbowym przedstawia ekspert portalu Jarosław Jędrzyński: Mieszkania z ogródkami dotyczą obecnie około 5-6 procent krajowych inwestycji deweloperskich. Z roku na rok dość wyraźnie rośnie ich wolumen, bo o ile w roku 2016 deweloperzy wprowadzili do oferty tylko 798 takich lokali, to w roku 2020 aż 4357. Najwięcej takich mieszkań tradycyjnie znajdziemy w Warszawie, a następnie w Krakowie i Wrocławiu. Oczywiście ilość mieszkań z ogródkami jest wprost proporcjonalna do ogólnej liczebności oferty deweloperskiej, dlatego najmniej buduje się takich lokali w najmniejszych miejscowościach, w których działają deweloperzy.

Chcemy żyć bardziej ekologicznie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazuje, że ponad 90 proc. społeczeństwa ogranicza marnowanie wody. Z kolei coraz większa ilość osób, bo aż 82 proc. deklaruje wdrażanie ekologicznych rozwiązań, nawet gdy te wiążą się z dodatkowymi kosztami. Ponad połowa mieszkańców naszego kraju (61 proc.) zapewnia, że rower i komunikacja miejska mogą skutecznie zastąpić samochód. Ogromna część Polaków, bo aż 95 proc. ankietowanych uważa, że w obrębie własnego domostwa próbuje oszczędzać energię poprzez np. wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których nie przebywa, używanie żarówek energooszczędnych lub wybór innych źródeł energii.

Najciekawszy jest jednak fakt, że wcześniej o zachowaniach ekologicznych Polaków decydowały głównie względy ekonomiczne. Tymczasem w tym momencie liczą się one tylko dla 10 proc. ankietowanych. W zdecydowanej większości Polacy chcą zapewnić dobro swoim dzieciom i następnym pokoleniom. Przekłada się to na wynik aż 73 proc. Na drugim miejscu jest troska o zdrowie i dobre samopoczucie ludzi (63 proc.), a następnie dbałość o planetę i środowisko (49 proc.). Te dane w porównaniu do badań sprzed 9 lat pokazują ogromny wzrost świadomości ekologicznej wśród mieszkańców kraju nad Wisłą (Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski w 2020 r.).

Wszystko wskazuje też na to, że ekologia będzie grała pierwsze skrzypce na rynku przyszłości. Odzwierciedlają to działania Unii Europejskiej dotyczące ograniczania emisji dwutlenku węgla czy zapowiedzi Polskiego Ładu m.in. na temat rozwoju parków narodowych. Widać to także przy coraz częstszym stosowaniu przez deweloperów oświetlenia LED i planach szerszego użycia fotowoltaiki. Branża deweloperska zamierza również zwiększyć ilość roślin na osiedlach, zagospodarować wodę deszczową czy używać odpowiednich kolorów izolujących ciepło. Miałoby to zmniejszyć nakłady elektryczności na chłodzenie budynków latem. Niektórzy zastanawiają się nawet nad projektami elewacji pochłaniających smog.

Mieszkania z ogródkiem i… możliwością sąsiedzkiej integracji

Finansowy barometr ING „Jak Polacy kupują mieszkania i domy” wskazuje, że ponad 40 proc. Polaków za najważniejszy z czynników decydujących o zakupie własnego M uznaje lokalizację, a później cenę mieszkania (36 proc.). Istotną funkcję zaczęły pełnić także projekty, w których układy pozwalają na lepszą integrację z sąsiedztwem, co zyskało termin human-centered. W dobie dużej konkurencji często to właśnie projektowanie zorientowane na człowieka przesądza o wyborze konkretnej inwestycji –  twierdzi Witold Indrychowski, prezes spółki Merari realizującej inwestycję Śliczna 36i6.

Dostrzegamy wagę przyrody i to, jak pozytywny wpływ na nas ludzi ona wywiera. Jest to szczególnie ważne, gdyż właśnie kontakt z naturą pobudza nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Wobec tego faktu realizujemy obecnie ogród sąsiedzki, a więc zieloną przestrzeń dla wszystkich mieszkańców, sprzyjającą rekreacji, która dodatkowo wpływa na zacieśnianie relacji sąsiedzkich – informuje z kolei Bartłomiej Rzepa ze spółki zajmującej się budową Osiedla Symbioza. Z myślą o mieszkańcach postanowiliśmy również stworzyć klub sąsiedzki, miejsce integracji i rozrywki – dodaje.

Bartłomiej Gębicki Drążkiewicz

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie