Krakula.pl - Targi mieszkań i domów z SBDiM – czy warto wziąć w nich udział?

13.06.2021 01:34

Targi mieszkań i domów z SBDiM – czy warto wziąć w nich udział?

  • W dniach 12-13 czerwca na krakowskiej giełdzie mieszkaniowej pojawiło się ponad 1000 osób, zarówno zainteresowanych zakupem własnego „M”, jak i deweloperów, doradców finansowych, projektowych i prawnych, a także pozostałych specjalistów z rynku nieruchomości. Organizatorem jest Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań.
  • Uważam, że jak na taki czas, zainteresowanie jest naprawdę dobre. Bywało lepiej, bo w tej chwili Internet zdominował rynek sprzedaży, ale tak jest we wszystkich branżach. Niemniej jednak targi domów i mieszkań są wyjątkową okazją, żeby bezpośrednio porozmawiać i dowiedzieć się czegoś więcej o ofercie. Tu można mieć pewność, że to wybrane mieszkanie będzie właściwe – tłumaczy Lucyna Płonka, dyrektor biura SBDiM.
  • Wydarzenie odbywające się cyklicznie już od 23 lat tym razem miało miejsce w nowej lokalizacji – Hali Cracovia. Dla nas, jako wystawców, jest dużo lepszy komfort pracy. Myślę, że klienci odbierają to tak samo, jest zdecydowanie większa przestrzeń – zwraca uwagę ekspert kredytowy Mirosław Pieróg.

Na co powinni zwrócić uwagę przyszli nabywcy mieszkań?

W sobotę i niedzielę uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w prelekcjach dotyczących rynku nieruchomości. Pod lupę wzięto kwestie techniczne, które należy sprawdzić podczas zakupu mieszkania bądź domu od dewelopera, kredyt hipoteczny oraz sposoby na obniżenie jego kosztów, a także umowy deweloperskie i szczegóły, na jakie zwrócić uwagę podczas zakupu nowego „M”. To było bardzo przydatne, bo wcześniej posiłkowaliśmy się informacjami z Internetu, a na wykładzie poruszono też kwestie, o których nie wiedzieliśmy – zauważa pan Tomasz, który po raz pierwszy, wraz z małżonką, poszukiwał na giełdzie nowego mieszkania.

Wagę edukowania klientów w procesie poszukiwania własnego „M” podkreśliło wielu prelegentów. Rozsądne kupienie marzenia to rozsądne podpisanie umowy deweloperskiej. Klientom podoba się prospekt informacyjny, miejsce inwestycji, wizualizacja, kolory, wskutek czego chcą kupić dane mieszkanie. Biorą kredyty, zadłużają się na długi czas i bardzo duże kwoty. A poza tymi kosztami są też koszty pośrednie, na które próbuję uczulić nabywców – wskazuje radca prawny Joanna Król z Kancelarii Król & Co. Prawo nieruchomości, która w niedzielne popołudnie poprowadziła wykład „Treść umowy deweloperskiej. Prawo nabywcy odstąpienia od umowy deweloperskiej”.

Sporym zainteresowaniem przyszłych kupujących cieszyła się również prelekcja inspektor budowlanej Karoliny Malickiej. Feedback klientów jest taki, że obalam mity dotyczące wad i usterek i tego, że można je sprawdzić różnymi urządzeniami. Z roku na rok jest coraz więcej widzów na sali. Przychodzą, słuchają, notują i potem dopytują o swoje konkretne przypadki – wyjaśnia ekspert.

Wystawcy zdradzają, dlaczego warto przyjść na krakowskie targi mieszkań i domów

Giełda jest dobrym miejscem, aby szukać klienta i bycie tu jako wystawca zawsze się firmie opłaci. Jesteśmy tu na żywo, możemy z osobą zainteresowaną bezpośrednio porozmawiać, spróbować ją przekonać. Tymczasem jak ktoś ogląda nieruchomości w Internecie i coś mu się nie spodoba – strona internetowa, reklama – to nie będzie mu zależeć na tym, by skontaktować się z firmą. Trzeba rozmawiać z klientem – zauważa Adam Stawiarski z firmy Budopol.

W jednym miejscu mamy wielu wystawców, często pokazywane są takie inwestycje, które dopiero będą realizowane. Dzięki temu klient może wynegocjować dla siebie bardzo korzystne warunki zakupu. Natomiast jeśli chodzi o oferty kredytowe, to jest to właśnie ten moment, by podejść do eksperta kredytowego, przeanalizować swoją zdolność kredytową i omówić kwestie związane z zaciągnięciem kredytu. Wszystko po to, by przyszły kredytobiorca mógł przejść przez całą procedurę łatwo i przyjemnie – zapewnia ekspert kredytowy Mirosław Pieróg z firmy Konsult.

Dla nas największym plusem jest to, że możemy się pokazać wśród bliskich nam tematycznie firm oraz oczywiście wśród klientów indywidualnych. Podczas takich wydarzeń budujemy swój wizerunek, miejsce w branży i docieramy z ofertą do tych osób, które jeszcze nas nie kojarzą – opowiada Krzysztof Białkowski z firmy SaniWell.

Możliwość uczestnictwa w giełdzie jest bardzo ważna z uwagi na to, że reprezentujemy interesy kilku deweloperów, którzy nie mogli się tu dziś pojawić. Z kolei dla biura nieruchomości mającego w swojej ofercie również rynek wtórny to jest okazja do utrwalenia marki. Przy czym klienci, którzy tu przychodzą, raczej są nastawieni na kupno mieszkania z rynku pierwotnego – tłumaczy Dariusz Siwy z biura Bracia Sadurscy Nieruchomości.

Można zaobserwować duże zmiany w kwestii organizacji giełdy. Przeniesienie lokalizacji do centrum spowodowało większe zainteresowanie klientów. Bezpośrednio od osób, które wyraziły chęć zakupu mieszkania, zbieramy kontakty i umawiamy się na dalsze spotkania. Dla nas targi mieszkań i domów są bardzo owocne – przekonuje Karol Janusz z Bryksy.

141. Krakowska Giełda Domów i Mieszkań odbędzie się w dniach 4-5 września 2021 roku.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie