Według najnowszych danych udostępnionych przez NBP, w IV kwartale 2020 r. ceny ofertowe na krakowskim rynku pierwotnym były niezmiennie wśród najwyższych w kraju.
W III kw. 2020 ceny ofertowe na rynku pierwotnym w Krakowie były jednymi z najwyższych wśród 17 największych miast w kraju, które swoim badaniem obejmuje raport NBP. Średnia cena 1 mkw. za mieszkania w Krakowie wynosiła bowiem 9 463 zł. Wyższe ceny odnotowano jedynie w Warszawie (10 735 zł), Gdańsku (9 641 zł) i Gdyni (9 571 zł).
W III kwartale 2020 roku do obrotu zostało wprowadzonych 2,8 tys. nowych lokali mieszkalnych. Sprzedano niemal 80 proc. z nich, co oznacza, że równowaga popytowo-podażowa nie została osiągnięta. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że na początku roku oferta w Krakowie była wyjątkowo niska i wynosiła zaledwie 6,7 tys. gotowych mieszkań.
Liczba bodźców zewnętrznych, które każdego dnia do nas docierają jest coraz większa. Przy dłuższej ekspozycji na niektóre z nich możemy odczuwać negatywne skutki zdrowotne. Tak jest m.in. z hałasem, który towarzyszy nam praktycznie wszędzie – w domu, w pracy czy też na ulicy. Jak zatem wygląda poziom hałasu w Krakowie i czy są takie miejsca, które pozwolą nam odpocząć od zgiełku?
Rok 2020 bywa całkowicie nieprzewidywalny. Wiele aspektów naszej codzienności uległo zmianie – zarówno w wymiarze prywatnym, jak i biznesowym. W niemal każdej gałęzi gospodarki zaszły zmiany. Pandemia i związane z nią ograniczenia wpłynęły również na rynek mieszkaniowy w Krakowie.
Według raportów opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny z każdym rokiem przybywa powierzchni mieszkalnych oddanych do użytkowania. Gospodarka mieszkaniowa wciąż się zatem rozwija. Równocześnie wzrasta także powierzchnia nowych lokali niemieszkalnych. Pomimo trwającej od marca pandemii, w I półroczu 2020 roku, w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, branża budownictwa odnotowała wzrosty.